به روز شده:  19:30 گرينويچ - سه شنبه 25 مه 2010 - 04 خرداد 1389

جبهه ملی افغانستان در جرگه صلح مشورتی شرکت نمی کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بزرگترین ائتلاف سیاسی مخالف دولت افغانستان می گوید در جرگه مشورتی صلح شرکت نمی کند؛ گردهمایی که قرار است به زودی در کابل، پایتخت، برگزار شود.

جبهه ملی افغانستان گفته است که این جرگه همه گروه ها را در بر نمی گیرد و نمی تواند به ایجاد صلح پایدار در افغانستان کمک کند.

فاضل سنچارکی سخنگوی جبهه ملی در این باره به بی بی سی فارسی گفت: "این جرگه ازنظر ما آن وزن و اعتبار و جایگاه حقوقی لازم را ندارد. ثانیا این جرگه، فرمایشی و حکومتی است و اعضای این جرگه توسط مقامات حکومتی از گوشه و کنار کشور گلچین شده اند. "

به گفته آقای سنچارکی در این جرگه از "احزاب سیاسی و (نمایندگان) جامعه مدنی و طیفهای سیاسی دعوت نشده است."

دولت افغانستان عدم شرکت جبهه ملی در این جرگه مشورتی را به سود منافع ملی افغانستان نمی داند.

عدم شرکت جبهه ملی در جرگه صلح در حالی اعلام شده است که برگزاری این اجلاس مشورتی چند روز دیگر به تاخیر افتاده است.

این اجلاس که قرار بود هفته آینده برگزار شود، حالا به تاریخ دوم ماه جون برگزار خواهد شد.

طالبان

طالبان در اجلاس صلح کابل شرکت نخواهند داشت

دلیل این تاخیر، دیر رسیدن شماری از شرکت کنندگان این اجلاس از مناطق دور افتاده افغانستان به کابل توصیف شده است.

این اجلاس که به "جرگه مشورتی صلح" موسوم است، برای یافتن راه های عملی مذاکره با طالبان و پایان دادن به خشونتهای کنونی در افغانستان از راه گفتگو، برگزار می شود.

قرار است در این اجلاس نزدیک به دو هزار نفر، به شمول بزرگان قومی و دیپلمات های افغان و خارجی شرکت کنند اما در میان شرکت کنندگان این اجلاس، جایی برای نمایندگان طالبان در نظر گرفته نشده است.

این دومین بار است که برگزاری اجلاس صلح کابل به تاخیر می افتد.

بار اول زمانی بود که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در آستانه سفر به آمریکا قرار داشت و مقامات گفتند که برگزاری اجلاس صلح، تا پایان سفر آقای کرزی به آمریکا به تاخیر افتاده است.

مقامات در آن زمان گفتند که آمریکا می خواهد در مورد جزییات برگزاری این اجلاس اطلاعات بیشتری به دست آورد و هیات افغان در سفر به واشنگتن تلاش خواهند کرد نگرانی آمریکائیان در این مورد را برطرف کنند.

دولتمردان افغان انتظار دارند که از طریق گفتگو با طالبان، به خشونتها در این کشور پایان دهند.

دلیل اصلی برگزاری اجلاس صلح کابل نیز بررسی و جستجوی راه های عملی گفتگو با طالبان خوانده شده است هر چند طالبان تا حالا از خود تمایلی برای گفتگو با دولت افغانستان نشان نداده اند.

سخنگویان این گروه بارها تاکید کرده اند که تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، حاضر نیستند با دولت مذاکره کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.