شکایت سفارت ایران از یک نماینده مجلس افغانستان

رمضان بشر دوست
Image caption رمضان بشر دوست در دور دوم انتخابات نامزد ریاست جمهوری بود و بعد از کرزی و عبدالله نفر سوم شد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، پایتخت افغانستان، در نامه ای به دادستان کل افغانستان، خواستار تعقیب قضایی یک نماینده مجلس این کشور شده است.

مسئولان سفارت ایران در کابل، در نامه ای گفته اند که رمضان بشر دوست نماینده کابل در مجلس نمایندگان، در یک گفت و گوی تلویزیونی، به مقامهای جمهوری اسلامی توهین کرده است.

در نامه سفارت ایران آمده است که رمضان بشردوست در واکنش به اعدام شماری از افغانها در ایران، در گفت و گو با تلویزیون خصوصی "افغان"، دیپلمات های ایرانی در افغانستان را تهدید به مرگ کرده است.

در سال ۱۹۹۶ میلادی هنگامی که طالبان برای نخستین بار بخشی هایی از شمال افغانستان را تصرف کردند، چند دیپلمات و یک خبر نگار ایرانی را در کنسولگری این کشور در مزارشریف کشتند.

رمضان بشر دوست که نماینده کابل در مجلس نمایندگان است، در دور دوم انتخابات، نامزد ریاست جمهوری بود و پس از حامد کرزی و عبدالله عبدالله، در جایگاه سوم قرار گرفت.

آقای بشر دوست در طرح انتقاد های صریح و تند علیه مقام های دولتی افغانستان نیز شهرت دارد.

در نامه سفارت ایران در کابل آمده است که آقای بشر دوست در گفت و گو با تلویزیون افغان، از عمل طالبان مبنی بر قتل دیپلمات های ایرانی در مزار شریف یاد کرده و آنرا تائید کرده و گفته که طالبان کار درستی کردند. محمد هاشم صافی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان، شکایت سفارت ایران از مضان بشر دوست را تائید کرده و اما گفته است که این شکایت هنوز به آنها نرسیده است.

آقای صافی به بی بی سی گفت که شکایت نامه سفارت ایران از آقای بشر دوست ده روز قبل تهیه شده و این شکایت نامه به وزارت خارجه افغانستان فرستاده شده تا از طریق وزارت خارجه به دادستانی برسد.

در ماه ثور (اردیبهشت)، گزارشهایی مبنی بر اعدام شماری از افغانها در ایران، منتشر شد.

یکی از نمایندگان هرات در مجلس نمایندگان گفته بود که ۴۵ نفر در ایران اعدام شده و جنازه های آنها به افغانستان منتقل شده اند.

دولت افغانستان بعد از یک هفته اعدام شش افغان در ایران را تائید کرد، اما گفت که دولت افغانستان در جریان اجرای حکم و دادگاه این افراد نبوده و پیگیری خواهد کرد که آیا دادگاه این افراد عادلانه بوده است یا نه.

اعدام افغانها در ایران برگزاری چندین راهپیمایی اعتراضی در مقابل سفارت ایران را به دنبال داشت.

شماری از افغانها در کابل، هرات و جلال آباد، از رفتار ایران در مورد اعدام این افراد و همچنین بی تفاوتی و سکوت دولتمردان افغانستان انتقاد کردند.

معترضان خشمگین همچنین تصاویر رهبران ایران را در این گردهمایی ها به آتش کشیدند و علیه مقام های ایران شعار دادند.

در یک مورد در هرات، معترضان عکسهای پنج کرد ایرانی را که اخیرا در ایران اعدام شدند نیز با خود حمل می کردند.

اعتراض افغانها سبب ناراحتی مقام های ایرانی شد و وزارت خارجه ایران، کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز از مردمش خواست تظاهرات علیه ایران را متوقف کنند. اما در یک مورد بعد از دستور آقای کرزی نیز تظاهراتی در هرات برگزار شد.

ایران و افغانستان سعی می کنند روابط نسبتا گرمی را که بعد از سقوط طالبان با هم داشته اند، حفظ کنند.

مطالب مرتبط