نظامیان آمریکایی: قربانیان حمله هوایی در ارزگان غیرنظامی بوده اند

ژنرال مک کریستال
Image caption "کشتن و زخمی کردن اشتباهی غیرنظامیان متاثر کننده است و به اعتماد و اطمینان آنها به ماموریت ما آسیب می رساند"

نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان پذیرفته اند در پی حمله هوایی آنها در فوریه (فبروری) گذشته در ولایت ارزگان ۲۳ غیرنظامی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

نیروهای آمریکایی گزارش تحقیقات در باره تلفات حمله هوایی در ۲۱ فوریه گذشته به کاروانی از موترها (خودروهای) حامل غیرنظامیان در ولایت ارزگان را روز شنبه، ۲۹ مه، منتشر کرده اند.

این نیروها در گزارش خود نوشته اند که سه خودرو حامل ۳۰ غیرنظامی در روستای "خود" ولایت ارزگان در هدف حمله هوایی قرار گرفت.

کمی پس از وقوع این حادثه خانواده های قربانیان و مقام های محلی افغان گفتند که این افراد برای درمان از منطقه مرزی میان ولایت دایکندی و ارزگان به شهر قندهار می رفته اند.

در گزارش نیروهای آمریکایی آمده که عدم تشخیص درست نیروها در منطقه در مورد این خودروها و شناسایی ناقص سرنشینان این سه خودرو باعث به میان آمدن این حادثه شده است.

این گزارش می افزاید که فرماندهان در منطقه به گمان این که این سه خودرو شورشیان را منتقل می کنند و این شورشیان قصد تقویت مواضع خود و مانور دادن دارند، درخواست اجرای حمله هوایی را کردند.

نیروهای آمریکایی نوشته اند که این غیرنظامیان در ۱۲ کیلومتری روستای "خود" هدف موشک های هوا به زمین قرار گرفتند و در اثر آن ۲۳ تن کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

نظامیان آمریکایی گفته اند که این گزارش به ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان ارائه شده است.

آقای مک کریستال گفته است: "مهمترین ماموریت ما محافظت از مردم افغانستان است. کشتن و زخمی کردن اشتباهی غیرنظامیان متاثر کننده است و به اعتماد و اطمینان آنها به ماموریت ما آسیب می رساند. ما هر کاری را که می توانیم انجام دهیم، برای به دست آوردن دوباره اعتماد آنها انجام خواهیم داد."

ولی نظامیان آمریکایی در گزارش خود نگفته اند که به خانواده های قربانیان غرامت می پردازند یا نه. اما وین شانکس، سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، به بی بی سی گفت که به این خانواده ها غرامت پرداخته خواهد شد، وین شانکس مقدار این غرامت را مشخص نکرد.

نیروهای آمریکایی گفته اند که ژنرال مک کریستال یافته های این تحقیق را با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در میان گذاشته و اظهار تاسف کرده است. آقای مک کریستال پیش از این هم از مردم افغانستان عذرخواهی کرده بود.

ولایت ارزگان از مناطق ناامن در جنوب افغانستان است. شورشیان وابسته به گروه طالبان در برخی از مناطق روستایی این ولایت نفوذ دارند.

نیروهای هلندی در چارچوب نیروهای بین المللی در این ولایت مستقر هستند و هلند از خروج این نیروها در ماه اوت (آگوست) آینده خبر داده است.

مطالب مرتبط