عقب‌نشینی 'تاکتیکی' پلیس از برگ متال در شرق افغانستان

پلیس، آرشیو
Image caption مقامات می گویند در برگ متال پلیس به تنهایی علیه طالبان می جنگد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در پی حمله مجدد طالبان به منطقه برگ متال در ولایت شرقی نورستان، پلیس از این منطقه "عقب نشینی تاکتیکی" کرده است.

جنگ میان نیروهای پلیس و طالبانی که مقامهای افغان می گویند "پاکستانی" هستند، از کمتر از یک هفته پیش در این منطقه آغاز شد.

روز جمعه فرماندهان پلیس در شرق افغانستان خبر دادند که ستیزه جویان طالبان در پی حمله هوایی ناتو وادار به عقب نشینی به داخل خاک پاکستان شده اند. برگ متال با پاکستان مرز مشترک دارد.

اما ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله به بی بی سی گفت که شب گذشته طالبان حملات خود را دوباره به منطقه برگ متال آغاز کردند.

آقای بشری افزود: "بعد از توقف جنگ دیروز، طالبان پاکستانی حمله خود را دیشب به ولسوالی (برگ متال) آغاز کردند. در نتیجه این حمله تلفاتی به افراد غیرنظامی وارد می شد. به این معنی که طالبان از اسلحه سنگینی مانند راکت استفاده می کردند و افراد غیرنظامی در معرض خطر بودند."

سخنگوی وزارت داخله همچنین گفت: "امروز صبح (شنبه، ۸ جوزا/خرداد) پلیس حوالی ساعت ده تصمیم گرفت تا عقب نشینی تاکتیکی را اجرا کند و ساعت ده امروز افراد غیرنظامی محل را با خود یکجا گرفته و از محل عقب نشینی تاکتیکی کرد".

اقای بشری گفت که نیروهای پلیس به کوهها و روستاهای نزدیک به مرکز ولسوالی برگ متال رفته اند و قصد دارند تا دوباره با نیروی بیشتری وارد منطقه شوند.

سخنگوی وزارت داخله گفت که غیر از نیروهای پلیس دیگر هیچ نیرویی، نه ارتش و نه نیروهای بین المللی، در آن جا حضور ندارد.

در حالی که روز جمعه یک سخنگوی نیروهای ناتو گفت که این نیروها به درخواست پلیس تصمیم مقابله با طالبان را در منطقه برگ متال دارند.

تا حال از کشته شدن دو مامور پلیس و زخمی شدن چهار مامور پلیس دیگر در نبردهای چند روزه در برگ متال تایید شده است. همچنین روز جمعه پلیس از کشته شدن ۲۰ شورشی در اثر حمله هوایی ناتو بر مواضع طالبان خبر داد.

انفجار انتحاری در کابل

از سوی دیگر مقامهای امنیتی در شهر کابل از وقوع یک انفجار انتحاری در این شهر خبر داده اند.

خلیل دستیار، معاون فرماندهی پلیس کابل به بی بی سی گفت که این انفجار حوالی ظهر روز شنبه، هشتم جوزا/خرداد، در نزدیکی یک مرکز پلیس واکنش سریع در شرق شهر کابل روی داد.

آقای دستیار افزود که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

به گفته آقای دستیار، انفجار هنگامی رخ داد که فرد بمبگذار قصد داشت سوار موتر/خودرویش شود.

گروه طالبان که همواره مسئولیت چنین حملاتی را به عهده می گیرد، تا حال در باره انفجار تازه در کابل اظهار نظری نکرده است.

خبر عقب نشینی پلیس از منطقه استراتژیک برگ متال و انفجار انتحاری در شهر کابل در حالی منتشر می شود که دولت افغانستان تصمیم دارد با برگزاری جرگه مشورتی صلح با گروه شورشی طالبان گفتگو کند.

آمادگی ها برای برگزاری این جرگه گرفته شده و قرار است تا چهار روز دیگر این جرگه عملاً آغاز به کار کند. اما از جانب طالبان هنوز هیچ گونه تمایلی برای گفتگو با دولت دیده نشده است.

مطالب مرتبط