برخی نامزدهای انتخابات افغانستان به عضویت در گروه های مسلح متهم شدند

انتخابات افغانستان
Image caption بیش از دو هزار نفر نامزد شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان هستند

یک کمیسیون ویژه بررسی نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان، هشتاد و پنج نفر از نامزدهای این انتخابات را متهم به عضویت در گروه های مسلح غیرقانونی کرده است.

این کمیسیون که متشکل از نمایندگان وزارت های دفاع، داخله، ریاست امنیت ملی و کمیسیون برگزاری انتخابات است، جزییات بیشتری در مورد هویت این افراد منتشر نکرده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید این افراد تا روز جمعه این هفته فرصت دارند تا از خود در برابر اتهامات دفاع کنند.

اما به گفته این کمیسیون، اگر این افراد نتوانند از خود دفاع کنند، نامهایشان از فهرست نامزدهای انتخابات پارلمانی حذف خواهد شد.

هنوز هیچ گونه جزییاتی در مورد چگونگی بررسی عضویت این افراد در گروه های مسلح و نوع گروه هایی که آنها متهم به عضویت در آن شده اند، منتشر نشده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید، این افراد مربوط به هجده ولایت افغانستان هستند و هیچ زنی در میان آنها وجود ندارد.

قانون اساسی افغانستان حکم می کند افرادی که به ارتکاب جرایم ضد بشری، جنایت یا حرمان از حقوق مدنی محکوم شده باشند، یا سن آنها (برای انتخابات مجلس نمایندگان) پایین تر از بیست و پنج سال باشد حق شرکت در انتخابات ندارند.

بیش از دو هزار نفر برای شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان ثبت نام کرده اند که از این میان، حدود چهارصد نفر آن زنان هستند.

بیشتر اعضای کنونی پارلمان افغانستان نیز یک بار دیگر خود را برای حضور در پارلمان دوم این کشور، ثبت نام کرده اند.

قرار است این انتخابات در بیست و هفتم سنبله / شهریور برابر با هجدهم سپتامبر امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط