نیروهای افغان برای بازپس گیری برگ متال آماده می شوند

پلیس افغانستان
Image caption مقامات افغان می گویند، عملیات برگ متال، یکجا از سوی پلیس و ارتش انجام می شود

بدنبال تصرف منطقه برگ متال در شرق افغانستان از سوی طالبان، نیروهای امنیتی افغانستان برای بازپس گیری این منطقه از دست طالبان آماده می شوند.

پلیس افغانستان بدنبال چندین روز درگیری با طالبان در برگ متال ولایت نورستان، سرانجام این منطقه را ترک کرد؛ اقدامی که از سوی مقامات امنیتی افغانستان یک "عقب نشینی تاکتیکی" خوانده شد.

حالا وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید در حال طراحی عملیات نظامی در این منطقه است تا یکجا با نیروهای ارتش افغانستان، برگ متال را دوباره تحت کنترل دولت بیاورد.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله می گوید، در نظر است عملیات زمینی و هوایی در برگ متال انجام شود.

آقای بشری در یک کنفرانس خبری گفت: "این بار پیشنهاد ما این است که نیروهای ارتش افغانستان نیز در عملیات سهم بگیرند. این بار باید پلیس و ارتش افغانستان شانه به شانه هم ایستاده و از راه هوایی و زمینی، حاکمیت دولتی را در این ولسوالی تامین کنیم."

با این حال، جزییات بیشتری در مورد زمان اجرای این عملیات منتشر نشده است.

برگ متال که با پاکستان مرز مشترک دارد، از مناطق دورافتاده اما کلیدی شرق افغانستان است. این نگرانی وجود دارد که در صورت ادامه حضور طالبان در برگ متال، این گروه عملیات های خود را در سایر مناطق شرقی افغانستان نیز سامان بدهد.

درگیری در برگ متال، پس از آن آغاز شد که مقامات افغان از هجوم حدود سه صد نفر از طالبان پاکستانی به این منطقه خبر دادند.

به گفته مقامات، جنگجویان طالبان به رهبری مولانا فضل الله، از فرماندهان ارشد طالبان پاکستانی، با هدف تصرف ساختمانهای دولتی در این منطقه، با نیروهای افغان درگیر شدند.

براساس گزارشها، پلیس افغانستان در نورستان با کمبود نیرو و اسلحه روبرو بوده و یکی از دلایل عقب نشینی آنها از برگ متال نیز همین مسئله عنوان شده است.

اما پلیس مرزی افغانستان گفت که نیروهای امنیتی از حمایت گسترده اهالی برگ متال برخوردار بودند.

مطالب مرتبط