فرستاده ناتو از طرح آشتی با طالبان حمایت کرد

مارک سدول، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان
Image caption آقای سدول می گوید، ناتو و جامعه جهانی از تلاشهای صلح افغانستان حمایت می کند

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان از تلاشهای حکومت این کشور برای آشتی با طالبان و مخالفان مسلح حمایت کرده است.

این اظهارات در آستانه برگزاری اجلاس مشورتی صلح در کابل صورت می گیرد. قرار است این اجلاس سه روزه، چهارشنبه این هفته آغاز شود.

حکومت افغانستان از حدود هزار و ششصد نفر از نمایندگان مردم، بزرگان اقوام و مقامات دولتی دعوت کرده تا در این اجلاس شرکت کرده و چگونگی آشتی با مخالفان مسلح را مورد ارزیابی قرار دهند.

مارک سدول، فرستاده غیرنظامی ناتو در افغانستان گفت که برگزاری این اجلاس، "آغاز خوبی" برای روند آشتی با طالبان خواهد بود.

آقای سدول، برگزاری اجلاس مشورتی صلح را برای افغانها "مهم" خواند و گفت که جامعه جهانی و ناتو از هر تلاشی برای تامین صلح در افغانستان حمایت می کند.

او گفت: "افغانستان هفته مهمی را پیش رو دارد. در این هفته، اجلاس مشورتی صلح برگزار می شود که در نوع خود، از مهم ترین تلاشهای سیاسی در افغانستان در سالهای اخیر است."

حکومت افغانستان می گوید، در مشورت با نمایندگان مردم و بزرگان قومی، برنامه برخورد با طالبان را طراحی می کند.

جنگ و صلح

مسئولان برگزاری اجلاس مشورتی صلح می گویند، آنها در مشورت با مردم، تلاش خواهند کرد بدانند که با کدام بخش از طالبان می جنگند و با کدام بخش از آن آشتی خواهند کرد.

تلاشها برای برگزاری این اجلاس همزمان شده است با ادامه خشونتها در شرق افغانستان، جایی که طالبان مسلح منطقه برگ متال در ولایت نورستان را از کنترل نیروهای دولتی بیرون کرده اند.

نیروهای امنیتی افغانستان در حال آماده شدن برای بازپس گیری این منطقه از دست طالبان هستند و همزمان با این، در نظر است عملیات بزرگ نظامی در قندهار، در جنوب افغانستان با هدف سرکوب گروه طالبان راه اندازی شود.

آمریکا که در راس مبارزه علیه طالبان و القاعده در افغانستان قرار دارد، تاکید می کند که در کنار تلاشها برای آشتی با طالبان، از فشارهای نظامی علیه جنگجویان این گروه نباید کاسته شود.

اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به اهالی قندهار تعهد کرده است که تا زمانی که آنها راضی نباشند، عملیات نظامی در قندهار اجرا نخواهد شد.

مطالب مرتبط