روزنامه های کابل: یکشنبه، ۹ جوزا

سقوط ولسوالی/شهرستان برگ متال، ولایت نورستان در شرق افغانستان، از موضوع های عمده ای است که بیشتر مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل را به خود اختصاص داده است.

این منطقه روز شنبه، ۸ جوزا/خرداد، در پی نبردی یک هفته ای میان پلیس و شورشیان طالبان، به دست طالبان سقوط کرد و مقامات امنیتی خروج پلیس از آن جا را "عقب نشینی تاکتیکی" خوانده اند. مقامات گفته اند که بیشتر مهاجمان طالبان "پاکستانی" هستند.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "عقب نشینی تاکتیکی یا تسلیم دهی غیرتاکتیکی"، از عقب نشینی نیروهای پلیس در برابر طالبان از ولسوالی برگ متال انتقاد کرده است.

هشت صبح به این نظر است که عقب نشینی تاکتیکی پلیس از برگ متال در آستانه برگزاری جرگه صلح می تواند وزنه طالبان را سنگین تر جلوه دهد و "سایه سهمگین طالبان را بر فضای جرگه گسترش دهد".

این روزنامه افزوده که طالبان دیگر امیدی به بازگشت "امارت" خود ندارند، اما تلاش در سهیم شدن در قدرت را دارند و به همین دلیل اقدام به حملات انتحاری و تحرکات نظامی می کنند. نویسنده این اقدامات طالبان را در راستای جلوگیری از فراموشی آنها از اذهان عمومی دانسته است.

روزنامه افغانستان حمله طالبان به برگ متال را "پاسخ روشن و صریح طالبان به تلاشهای دولت در راستای صلح" دانسته و افزوده است که طالبان می خواهند این پیام را بفرستند که می توانند برای دولت و جامعه جهانی "مزاحمت" ایجاد کنند.

روزنامه عدم حضور نیروهای ارتش و سربازان بین المللی در جریان نبرد با طالبان در برگ متال را "شگفت انگیز" دانسته و موضوع کمبود امکانات پلیس در آن جا را هم زیر سوال برده است.

روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که رویداد برگ متال نشان داد که "در انتظار کمک های دولت ماندن عبث و اشتباه بوده و سرنوشت جنگ بستگی به تعداد، روحیه، انگیزه و امکانات همان نیروهایی دارد که در منطقه جنگی حضور دارند."

روزنامه با اشاره به طرح آشتی دولت با مخالفان، تاکید کرده که دولت باید در کنار تلاشهای صلح، راهکارهای جنگی و نظامی را فراموش نکند. به نظر نویسنده، با تقویت ماشین جنگی طالبان، دسترسی به صلح و امنیت ناممکن است.

راه نجات نوشته که طالبان با اقدامات جدید نظامی، از جمله تصرف برگ متال در آستانه برگزاری جرگه صلح، می خواهند بفهمانند که بدون همکاری آنان مصالحه ناممکن و غیرعملی است.

این روزنامه همچنین نوشته که طالبان با اقدامات نظامی اخیر خود می خواهند جو حاکم بر جرگه صلح را تحت تاثیر خود قرار دهند تا اعضای این جرگه بر رئیس جمهوری و متحدان خارجی او توصیه کنند که شرایط مخالفان را بپذیرند.

ماندگار سقوط برگ متال به دست طالبان را ناشی از "ناتوانی" نیروهای پلیس و نرسیدن امکانات به نیروهای موجود پلیس در برگ متال دانسته است.

این روزنامه افزوده که حالا بازپس گیری برگ متال از "طالبان پاکستانی" کار آسانی نیست و ممکن است برگ متال "مارجه" دیگری برای نیروهای داخلی و خارجی شود.

مارجه منطقه ای در ولایت هلمند است که زمستان گذشته با عملیات بزرگ نظامیان داخلی و خارجی از کنترل طالبان خارج شد.

ماندگار در ادامه با لحن تمسخرآمیزی نوشته که عقب نشینی پلیس از برگ متال در آستانه عملیات بزرگ نظامی در قندهار صورت گرفته و شاید "صلاح" این بوده که با بیرون راندن طالبان از قندهار در پی این عملیات، "جایی برای حفظ طالبان و ادامه نبرد ایجاد شود".

سروش ملت جرگه در مطلبی با عنوان "جنگ یا صلح، کدام یک راهبرد اصلی است؟" نوشته که به رغم تمامی تلاش ها و امیدواری ها برای موفقیت جرگه مشورتی صلح، طرح آشتی با طالبان با چالش های جدی مواجه است.

به نظر نویسنده، این طرح تنها در صورتی موفق خواهد بود که حمایت های همه جانبه ملی و بین المللی را به همراه داشته باشد. به نوشته روزنامه، در حال حاضر این طرح مورد حمایت جامعه جهانی نیست.

سروش ملت افزوده که غربی ها به تشدید جنگ بیشتر تمایل دارند و آمادگی ها برای اجرای عملیات بزرگ نظامی در جنوب افغانستان نشان از همین تمایل دارد.

نویسنده در ادامه این پرسش ها را مطرح کرده که آیا در وضعیت کنونی می توان به نتایج مثبت تلاشهای صلح امیدوار بود و آیا این تلاش بدون حمایت متحدان بین المللی و حمایت همه جانبه داخلی نتیجه خواهد داد.

انیس با اشاره به تصویب هزینه اضافی ۳۳ میلیارد دلاری جنگ افغانستان از سوی سنای آمریکا، نوشته که از روحیه همکاران بین المللی افغانستان استنباط می شود که هزینه جنگ در حال افزایش است.

به نظر نویسنده افزایش هزینه جنگ، بعد از تلفات انسانی دومین فشاری است که می تواند بر روند مبارزه در افغانستان پیامدهای بدی داشته باشد.

انیس در ادامه تاکید کرده که در کنار توجه به رویکردهای نظامی، جستجوی راهکارهای سیاسی در شرایط کنونی حایز اهمیت ویژه ای است. این روزنامه برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل را یکی از این راهکارها دانسته و افزوده که این اقدام برای شناخت بیشتر دشواری ها کمک می کند.

هفته نامه مجاهد، نشریه حزب جمعیت اسلامی، در سرمقاله خود نوشته که نادیده گرفتن خواستهای قانونی شورای ملی از سوی حکومت، "توهین به آرای ملت و خواست مردم و موجب تضیف نظام است".

مجلس نمایندگان از روز اول جوزا/خرداد جاری در اعتراض به معرفی نشدن ۱۱ عضو کابینه برای بررسی صلاحیت های آنها، جلسات خود را با "سکوت" برگزار می کند.

به نظر مجاهد، "بی اعتنایی" به نهاد قانونگذاری کشور، مردم را نسبت به دولت "بی باور" می سازد و "قانون گریزی حکومت" به سود حاکمیت با ثبات نیست.

مجاهد تاکید کرده که اگر رئیس جمهوری گمان بر این دارد که با "تضعیف" شورای ملی، مواضع خود را تحکیم می بخشد، "اشتباه" می کند و خود هم با "پیامدهای منفی" آن رو به رو خواهد شد.