کمیسیون نظارت بر قانون اساسی افغانستان تشکیل می شود

حامد کرزی،
Image caption مجلس افغانستان بارها خواستار معرفی اعضای این کمیسیون شده بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان افراد پیشنهادی خود برای عضویت در کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی را به مجلس نمایندگان معرفی کرده است.

این کمیسیون هفت عضو دارد و در حال حاضر، شش نفر از اعضای آن از سوی رئیس جمهور معرفی پیشنهاد شده اند و انتظار می رود نفر هفتمی، به زودی معرفی شود اما براساس قانون، عضویت این افراد در کمیسیون قانونی اساسی مستلزم کسب رای اعتماد مجلس نمایندگان است.

شش نفری که از سوی آقای کرزی به مجلس نمایندگان معرفی شده اند عبارتند از محبوبه حقوقمل، استاد دانشگاه کابل و عضو مجلس سنا، گل رحمان قاضی، استاد دانشگاه کابل و رئیس اتحادیه حقوقدانان، ثمر گل اشرف و محمد عمر منیب، اعضای سابق دادگاه عالی، عبدالقادر دولتخواه، معاون وزارت عدلیه (دادگستری) و محمد امین احمدی، رئیس دانشگاه خصوصی کاتب و عضو سابق کمیسیون قانون اساسی.

اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی نزدیک به هفت سال پس از تصویب قانون اساسی معرفی می شوند.

وظیفه اصلی این کمیسیون نظارت بر اجرای کامل قانون اساسی و در صورت لازم، تفسیر مواد این قانون است و نبود این کمیسیون در گذشته منجر به بروز جنجال های بسیاری میان حکومت و پارلمان بر سر چگونگی تفسیر قانون اساسی شده است.

اعضای کمیسیون قانون اساسی در شرایطی به مجلس نمایندگان معرفی می شوند که این مجلس در اعتراض به عدم معرفی وزرای پیشنهادی کابینه از سوی آبای کرزی، از یک هفته گذشته تا حالا جلسات خود را در "سکوت" برگزار کرده است.

مجلس نمایندگان گفته اند که تا زمانی که وزیران پیشنهادی به مجلس معرفی نشوند، هیچ موضوع دیگری را در دستور کار خود قرار نخواهند داد.

وعده معرفی وزیران

با این حال، ریاست جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرده که مجلس نمایندگان با بررسی صلاحیت اعضای پیشنهادی کمیسیون نظارت بر قانون اساسی، به آنان رای اعتماد بدهد.

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفته است که پس از معرفی اعضای این کمیسیون، حالا همه توجه آقای کرزی متوجه انتخاب افرادی شایسته برای تصدی وزارتخانه های باقی مانده است.

آقای هروی گفت: "کار رئیس جمهوری بر سر یک موضوع مهم که انتخاب اعضای کمیسیون نظارت بر قانون اساسی بود، تقریبا تمام شده و حالا توجه بیشتر رئیس جمهور به معرفی یازده وزیر پیشنهادی به مجلس نمایندگان متمرکز خواهد شد و انتظار ما این است که این کار نیز به زودی انجام شود."

روابط حکومت و مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا متشنج بوده است.

مجلس نمایندگان دو بار فرمان تقنینی رئیس جمهور در مورد قانون جدید انتخابات را رد کرده و پیش از آن نیز دو بار، به اکثر وزرای پیشنهادی آقای کرزی رای عدم اعتماد داده است.

مطالب مرتبط