متوکل: برای آشتی با طالبان اعتماد سازی شود

وکیل احمد متوکل
Image caption آقای متوکل می گوید، باید به طالبان مصونیت دفتر سیاسی داده شود

وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه در حکومت طالبان می گوید اعتماد سازی میان دولت افغانستان و گروه طالبان، تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان است.

آقای متوکل همچنین تاکید کرد که دولت افغانستان برای آشتی با طالبان، نیاز دارد تا "اراده قوی" از خود نشان داده و بدگمانی ها را از میان بردارد.

این مقام سابق حکومت طالبان که در آستانه برگزاری نشست مشورتی صلح کابل با بی بی سی صحبت می کرد، گفت برگزاری چنین نشست هایی بدون حضور طالبان، نمی تواند به تامین صلح در افغانستان بیانجامد.

نام این نشست "جرگه مشورتی صلح" است و قرار است در آخر هفته جاری برای سه روز برگزار شود.

حدود هزار و ششصد نفر از نمایندگان مردم، بزرگان قومی و کارمندان دولتی در این نشست شرکت می کنند و حکومت افغانستان انتظار دارد، از راه مشورت با این افراد، راهکار خود را برای برخورد با گروه طالبان ترتیب دهد.

مقامات می گویند، هدف از برگزاری این نشست، بدست آوردن تعریف مشخصی از طالبان و طرح برنامه ها برای مذاکره و آشتی با آنها است.

اما در این نشست از نمایندگان طالبان دعوت نشده است و افرادی چون وکیل احمد متوکل، که از افراد نزدیک به طالبان پنداشته می شوند نیز ظاهرا در این نشست حضور نخواهند داشت.

'زبان صلح، شواهد جنگ'

آقای متوکل گفت که "تلاشهای او برای تامین صلح ادامه دارد" اما حضور خود را در نشست مشورتی صلح کابل تائید نکرد.

او گفت که حضور طالبان در این نشست برای رسیدن به صلح حتمی بود و تا به "بدگمانی های" طالبان نسبت به حکومت افغانستان پایان داده نشود، امنیت در افغانستان برقرار نخواهد شد.

آقای متوکل گفت: "صلح زبان خود را دارد، اما تا هنوز همه شواهد از جنگ است."

او گفت: "فهرست سیاه، فهرست افراد مورد پیگرد و فهرست تحریمات (سازمان ملل متحد) هنوز به قوت خود باقی است و زندانهای غیر افغانی در افغانستان هنوز دیده می شود."

آقای متوکل گفت که تلاشهای عملی از سوی دولت افغانستان صورت نگرفته تا طالبان به مذاکره و آشتی تشویق شوند.

او گفت: "شکی نیست که مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند، ولی پایان دادن به جنگ راه خود را دارد. صلح زبان خود را دارد و اراده جدی می خواهد."

از دیگر درخواست های آقای متوکل برای پایان دادن به جنگ در افغانستان، "دادن مصونیت برای یک دفتر سیاسی" به طالبان است.

آقای متوکل در این مورد جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما گفت که این مسئله، برای طالبان "حتمی است."

از دیگر شرایط اصلی طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شده است؛ موضوعی که از نظر دولت افغانستان، در شرایط کنونی امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط