مقامهای افغان و ناتو از "بازپسگیری" برگ متال خبر دادند

سربازان ناتو در نورستان
Image caption ناتو سربازان خود را به حمایت نیروهای افغان به شرق افغانستان فرستاده است

مقامهای محلی افغان و نیروهای ناتو در افغانستان گفته اند که منطقه برگ متال در شرق این کشور را از تصرف طالبان خارج کرده اند.

ولسوالی برگ متال در ولایت شرقی نورستان روز شنبه، ۸ جوزا/خرداد، با عقب نشینی نیروهای پلیس از منطقه به تصرف طالبان درآمده بود.

جمال الدین بدر، والی نورستان به بی بی سی گفت که حوالی ساعت ۹ شب دوشنبه، ۱۰ جوزا، این منطقه دوباره در کنترل نیروهای دولتی درآمد.

آقای بدر گفت: "تعدادی از کوماندوهای ارتش ملی و نیروهای ویژه ائتلاف بین المللی ساعت ۹ شب به ولسوالی برگ متال فرودآمدند. به فضل خداوند آنها بدون مزاحمت قابل ملاحظه ولسوالی را کاملا تحت تصرف خود درآوردند."

والی نورستان گفت که بازپس گیری برگ متال با درگیری مسلحانه همراه نبود و تلفاتی هم در پی نداشت.

نیروهای ناتو هم در یک اعلامیه خود از بازپس گیری بدون درگیری منطقه برگ متال خبر داده اند.

ناتو در اعلامیه خود گفته است که برگ متال در پی عملیات نیروهای افغان و با حمایت نیرهای بین المللی از کنترل طالبان خارج شد.

پیمان ناتو گفته است که واحدهای نظامی تحت امر این پیمان برای حمایت از نیروهای افغان به برگ متال فرستاده شده بودند.

جمال الدین بدر گفته است که دولت اقداماتی را برای ثبات و تامین امنیت در برگ متال روی دست گرفته است. او افزود که "افزایش نیروهای امنیتی در منطقه، ایجاد شوراهای محلی، پاکسازی منطقه از وجود چریک های طالبان و کنترل بیشتر بر مناطق مرزی بین افغانستان و پاکستان از جمله این اقدامات است.

اما یک سخنگوی گروه طالبان در تماس با رسانه ها گفته که برگ متال هنوز هم در کنترل این گروه است.

پیش از این مقامهای دولتی گفته بودند که نیروهای پلیس به دلیل کمبود نیرو و امکانات، از منطقه "عقب نشینی تاکتیکی" کرده اند و به زودی برای باز پس گیری آن اقدام خواهند کرد.

به گفته این مقامها، حدود ۳۰۰ تن از طالبان پاکستانی تحت فرماندهی مولانا فضل الله به ساختمانهای دولتی یورش بردند و نیروهای پلیس برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان به محلات و کوههای نزدیک به مرکز ولسوالی برگ متال عقب نشینی کردند.

برگ متال با پاکستان مرز مشترک دارد و کارشناسان نظامی گفته اند که اگر این منطقه در تصرف طالبان باشد، می تواند برای حاکمیت دولتی در مناطق شمالی و شرقی افغانستان تهدید بالقوه شمرده شود.

در همین حال نیروهای ناتو از بازداشت شماری از فرماندهان وابسته به شبکه جلال الدین حقانی همراه با نفرات خود در ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان خبر داده است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است که این فرماندهان در پی دریافت گزارشهای اطلاعاتی در ولسوالی "صبری"، بر اثر عملیات مشترک نیروهای ناتو و افغان بازداشت شدند.

در اعلامیه ناتو تعداد و نامهای این افراد ذکر نشده، اما گفته شده که آنها در بمبگذاری های کنار جاده ای دست داشته اند.

آقای حقانی از فرماندهان سابق حزب اسلامی به رهبری یونس خالص است که در حال حاضر گروهی از شورشیان مسلح مخالف دولت را رهبری می کند.

مطالب مرتبط