کرزی: افغانها به جرگه صلح چشم دوخته اند

خیمه (چادر) جرگه
Image caption این خیمه برای سه روز میزبان نمایندگان مردم افغانستان خواهد بود

صدها نفر از نمایندگان مردم افغانستان و بزرگان قومی در کابل گرد هم امده اند تا در مورد چگونگی آشتی با مخالفان مسلح دولت افغانستان با هم گفتگو کنند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که این نشست را با سخنان خود رسما افتتاح کرد، از شرکت کنندگان این اجلاس خواست تا راه هایی را برای حل مشکل افغانستان جستجو کنند که "هم صلح تامین شود و هم رابطه دوستی افغانستان با دنیا حفظ شود."

آقای کرزی از "هموطنان ناراضی" خود خواست تا از جنگ دست کشیده و "خود را از دست خارجی ها رها کنند."

همزمان با گشایش این نشست، صدای چندین انفجار در نزدیکی خیمه (چادر) لویه جرگه (محل برگزاری این نشست) بگوش رسیده است.

گزارش شده که حداقل یکی از این انفجارها ناشی از یک حمله انتحاری بوده است. اما جزییات بیشتری در این مورد در دست نیست.

یکی از این انفجارها، در جریان سخنرانی صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان در نشست مشورتی صلح صورت گرفت که با صدای "الله و اکبر" شرکت کنندگان این نشست دنبال شد.

طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، مخالفت خود را با برگزاری این نشست ابراز کرده و آن را برنامه ای به ابتکار آمریکا دانسته اند که "نمایندگی از ملت افغانستان نمی کند."

گروه طالبان در آستانه برگزاری این نشست، با انتشار اعلامیه ای تاکید کردند که در صورت ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان، به "جهاد" خود ادامه خواهند داد.

این نشست که به نام "جرگه مشورتی صلح" مسما شده، تا سه روز در کابل به کارش ادامه داده و انتظار می رود در آخرین روز آن، اعلامیه ای در مورد آنچه در این اجلاس مطرح و نهایی شده، ترتیب داده شود.

Image caption آقای کرزی گفت که "هموطنان ناراضی" باید به صلح تشویق شوند

یک هزار و ششصد نفر در این اجلاس شرکت دارند که از بخشهای مختلف دولتی و غیردولتی نمایندگی می کنند.

فاروق وردک، از مسئولان برگزاری این نشست، در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان گفت که انتظار دارد در جریان سه روز بحث، روی ایجاد چارچوبی برای مذاکره با مخالفان دولت و نیز ایجاد میکانیسمی عملی شدن آن، به توافق برسند.

'زورگویان حکومتی'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که این نشست را رسما افتتاح کرد، عمدتا به نکاتی اشاره کرد که باعث ادامه جنگ و نا امنی در کشورش شده است.

آقای کرزی گفت که در نخستین روزهای پس از اجلاس بن، طالبان با ارسال نامه ای به او اعلام کردند که از جنگ دست کشیده و از دولت حمایت می کنند.

اما به گفته آقای کرزی، "کارکردهای نادرست و بدرفتاری" افرادی در درون حکومت افغانستان، باعث شد تا این افراد یک بار دیگر خانه های خود را ترک کرده و سلاح به دست گیرند.

آقای کرزی گفت: "زورگویان حکومت خود ما وارد خانه های مردم شدند و مردم را آزار دادند، زمین ها و جایدادهای آنها را غصب کردند."

او افزود که دلیل دیگری "نارضایتی" طالبان، برخورد نامناسب خارجی ها بوده است.

'افراد بیگناه'

آقای کرزی از زندانی شدن "افراد بیگناه" به اتهام همکاری با گروه طالبان انتقاد کرد و گفت که این مسئله نارضایتی گسترده ای را به بار آورد.

Image caption آقای کرزی گفت زندانی کردن "افراد بیگناه" به جنگ دامن زده است

او گفت: "من شخصا این گونه افراد را می شناسم که در دوره جهاد دوست و همسنگر ما بودند، اما چند ماه پیش به ناحق زندانی شدند، و بعد خانه های خود را رها کرده و اسلحه برداشته اند. تعداد این افراد هزاران نفر است، آنها دشنمان این کشور نیستند."

آقای کرزی افزود: "حالا حکومت افغانستان و خارجی ها مکلف هستند که (این افراد را) دوباره به خاک شان باز گردانند."

رئیس جمهور کرزی خطاب به اعضای جرگه مشورتی صلح کابل گفت که آنها باید پیام روشنی را به این افراد برساند تا سلاح خود را به زمین گذاشته و "فرزندان کشور خود را نکشند."

او گفت: "ملت افغانستان چشم به راه شماست. چشم به راه مشوره های شماست تا افغانستان را از این رنج و درد نجات بدهیم. امروز در نشست شما، امید بزرگ ملت افغانستان است."

گروه طالبان اما از آقای کرزی به دلیل آنچه که عدم اراده قوی برای مصالحه می خوانند، انتقاد می کنند.

افراد نزدیک به طالبان می گویند، موجودیت زندانهای آمریکایی در افغانستان و فهرست افراد مورد پیگرد و تحریم هایی که نامهای رهبران طالبان در آن شامل می شود، از موانع اصلی بر سر راه آشتی با طالبان است.

اما آقای کرزی می گوید، آمریکا تعهد کرده بزودی مسئولیت تمامی زندانها را در افغانستان به دولت این کشور واگذار کند و تلاشهایی برای حذف نام رهبران طالبان از این فهرست ها نیز صورت خواهد گرفت.

گزارشها از کابل حاکی است که در جریان سخنرانی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و صبغت الله مجددی رئیس سنا، صدای انفجار و شلیک، در نزدیکی محل برگزاری جرگه شنیده شده است.

فاروق وردک از مسئولان برگزاری این جرگه گفته است که سه تن از مهاجمان انتحاری در نزدیکی یکی محل برگزاری جرگه جابجا شده بودند که دو تن از آنها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته و یک تن دیگر از آنها باز داشت شده اند.

مطالب مرتبط