رئیس جرگه صلح: برای مخالفان شرایط سخت نگذاریم

برهان الدین ربانی
Image caption آقای ربانی گفت، بازگشت طالبان به "سیاست و دولتمداری" به خشونتها پایان می دهد

برهان الدین ربانی عضو مجلس نمایندگان و رئیس جمهوری پیشین افغانستان که به عنوان رئیس جرگه مشورتی صلح برگزیده شده است، از اعضای این جرگه خواست، شرایط سختی را پیش پای مخالفان نگذارند.

او با استناد به روایات اسلامی خطاب به اعضای جرگه تاکید کرد که اگر اعضای جرگه فهرستی از شرایط سنگین و غیر عملی را پیش پای گروه های شورشی بگذارند، روند صلح با شکست روبرو خواهد شد.

برهان الدین ربانی تاکید کرد که نباید انتظار داشت که این جرگه همه مسایل افغانستان را در سه روز حل کند بلکه به گفته او این جرگه صرفا یک آغاز است و نیاز به زمان و فعالیت های مستمر دارد.

آقای کرزی نیز در این جرگه شورشیانی را که علیه دولت او می جنگند، "برادران ناراضی" خواند و گفت زور گویی های دولت مردان افغان و رفتارهای توام با خشونت خارجی ها سبب شده است آنها سلاح بردارند و علیه دولت بجنگند.

آقای ربانی گفت او همواره به مقام های غربی نیز گوشزد کرده است که سختگیری آنها با گروه های شورشی، سبب ادامه جنگ شده است. به گفته برهان الدین ربانی اگر طالبان به "سیاست و دولتمداری" بازگردند، از خشونت و تندروی دست خواهند کشید.

رئیس جرگه صلح، برخی از چهرهای مهم منطقه از جمله رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را به عنوان یکی از نمونه هایی یاد کرد که با پا گذاشتن به عرصه سیاسی، مواضع سیاسی او ملایم تر شد.

برهان الدین ربانی به سالهای قبل و برخی از گروه ها و چهره های جهادی از جمله خودش اشاره کرد و گفت:" ما هم زمانی مخالف آموزش دختران و حقوق زنان بودیم، اما بعدا متوجه شدیم که این ها عملی و واقعی نیست."

نقش کشور های همسایه

رئیس جرگه صلح، با اشاره به شرایط کنونی جهان و منطقه بر لزوم همکاری های منطقه ای و جلب حمایت کشورهای همسایه بخصوص ایران و پاکستان تاکید و گفت در شرایطی که جهان روز به روز کوچک و کوچکتر می شود نمی توانیم ثبات سیاسی افغانستان را بدون توافق نظر کشور های همسایه داشته باشیم.

Image caption حامد کرزی از مخالفان مسلح دولت خواست، دست از جنگ بردارند

نقش کشورهای اسلامی

برهان الدین ربانی گفت برای ادامه تلاشهای صلح باید از هر امکانی که بتواند به تقویت این روند کمک کند، استفاده شود. او مشخصا به علاقه و نقش کشور و نهاد های اسلامی از جمله اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی اشاره کرد و گفت چنین نهاد هایی می توانند در تقویت روند صلح در افغانستان کمک کنند.

محکومیت اسرائیل

رئیس جرگه مشورتی صلح در پایان سخنانش به حمله اخیر اسرائیل به کشتی های حامل کمک های بشر دوستانه به غزه اشاره کرده و آنرا محکوم کرد. این نخستین واکنش افغانستان به این اقدام اسرائیل است که اخیرا واکنش های زیادی را در سطح جهانی به دنبال داشته است.

نخستین روز جرگه مشورتی صلح بعد از سخنرانی مقام های دولتی و تعین رئیس جرگه، با تقسیم اعضای این جرگه به کمیته های کاری ادامه یافت.

قرار است تا پایان روز اول هر کمیته رئیس و منشی خود را بر گزینند.

قرار است روز دوم و نیمه روز سوم این جرگه با بحث اعضا در کمیته های کاری مختلف ادامه یابد. و تصمیم های نهایی در پایان روز سوم، اعلام شود.

تصمیم های این جرگه ضمانت اجرایی ندارد. طالبان این جرگه را ابتکار آمریکایی ها خوانده اند.

همزمان گزارشها از کابل حاکی از اصابت دو موشک در نزدیکی محل برگزاری این جرگه است. اما از تلفات و خسارات ناشی از آن هنوز اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتبط