بررسی پیشنهادها برای مصالحه در جرگه صلح کابل

نشست صلح کابل
Image caption شرکت کنندگان نشست صلح در کمیسیون های جداگانه بحث کردند

نشست مشورتی صلح در کابل سومین روز کاری خود را به ارائه پیشنهادهای اعضای این نشست در باره چگونگی مصالحه با مخالفان اختصاص داده است.

این نشست با شرکت حدود ۱۶۰۰ تن روز چهارشنبه گذشته، ۱۲ جوزا/خرداد برای مشورت در زمینه تعیین چهارچوب گفتگو و مصالحه با مخالفان مسلح دولت آغاز به کار کرد.

جرگه مشورتی صلح در روز نخست کاری خود به ۲۸ کمیسیون تقسیم شد و این کمیسیونها به بررسی راهکارهای مصالحه پرداختند.

روسای این کمیسیون ها امروز (جمعه، ۱۴ جوزا) به ارائه نتایج بررسی ها و پیشنهادهای اعضای کمیسیون ها به جرگه پرداختند.

نظریات ارائه شده در نشست در باره چگونگی گفتگو و مصالحه با شورشیان عمدتا مشابه بوده و اعلام آتش بس در کشور، یکی از موارد عمده در این پیشنهاد ها است.

زمینه سازی برای خروج نیروهای خارجی از کشور، آزادی زندانیان مخالفان و اعلام عفو عمومی، از دیگر موارد عمده در طرحهای کمیسیونهای نشست صلح بوده است.

شماری از کمیسیون ها درخواست آغاز گفتگو میان دولت و مخالفان در یک کشور "بی طرف" را مطرح کردند.

حذف نامهای رهبران گروه طالبان و حزب اسلامی از فهرست سیاه سازمان ملل، یکی از موارد عمده در پیشنهادهای اعضای جرگه بوده است.

شماری از رهبران عمده این دو گروه در سال ۲۰۰۱ میلادی در پی وقوع حادثه یازدهم سپتامبر شامل فهرست سیاه سازمان ملل شد و آمریکا برای سر شماری از این افراد، از جمله ملا عمر، جایزه تعیین کرده است.

برخی از این کمیسیون ها تاکید کردند که در قطع نامه جرگه مشورتی صلح از جامعه جهانی تقاضا شود که از دولت افغانستان برای اجرای طرح آشتی حمایت کند.

عبدالعزیز احمدزی، یکی از اعضای جرگه مشورتی صلح به بی بی سی گفت که احتمال زیاد وجود دارد که همه این موارد شامل قعطنامه پایانی جرگه خواهد شد.

قرار است بررسی این پیشنهادها تا ساعاتی دیگر از سوی کمیته روسای کمیسیونها و هیات رئیسه جرگه صلح آغاز و اواخر امروز (جمعه، ۱۴ جوزا/خرداد) نتایج کار جرگه در چهارچوب یک "قطعنامه" اعلام شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برگزاری این جرگه را در صدر برنامه های انتخاباتی خود قرار داده بود و در روز آغاز به کار جرگه صلح گفت که مردم چشم به راه مشورت های همین جرگه است.

Image caption آقای کرزی برگزاری جرگه صلح را در صدر برنامه های انتخاباتی خود قرار داده بود

آقای کرزی در سخنرانی افتتاحیه خود گفت که با آن عده از شورشیانی که در کشتن افراد بی گناه دست دارند، گفتگو نخواهد کرد و همچنین تاکید کرد که طرح مصالحه با شورشیان نباید به روابط افغانستان و جامعه جهانی آسیب برساند.

شماری از مخالفان سیاسی آقای کرزی، که از حامیان عمده نظام تحت رهبری او شمرده می شوند، در جرگه مشورتی صلح شرکت نکرده اند.

اما جنگجویان مخالف دولت افغانستان در روز نخست نشست صلح، با حملات راکتی به محل برگزاری نشست صلح به دعوت صلح آمیز رئیس جمهوری پاسخ دادند.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است و حمله کنندگان سه فرد وابسته به این گروه بودند که تا نزدیکی محل نشست صلح راه یافته بودند.

به گفته مقامهای امنیتی، دو تن از مهاجمان در پی درگیری با نیروهای امنیتی کشته و یک نفر دیگر بازداشت شد.

اما این گروه ها نشست مشورتی صلح کابل را "ابتکار آمریکا" خوانده و گفته اند که افراد شرکت کننده در این نشست "از ملت افغانستان نمایندگی نمی کنند."

مطالب مرتبط