جرگه صلح: نامهای رهبران مخالفان از فهرست سیاه حذف شود

جرگه صلح

جرگه مشورتی صلح در پایان کار سه روزه خود، قطع نامه ای را آماده کرده و آن را به دولت افغانستان پیشکش کرده است.

آن گونه که مسئولان جرگه اعلام کردند، این قطعنامه بیش از صد ماده دارد، اما خلاصه ای قطعنامه در شانزده ماده به دو زبان فارسی دری و پشتو در نشست پایانی جرگه خوانده شد.

قطعنامه جرگه صلح از دولت و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان خواسته آن عده زندانیانی که بر اساس "گزارشهای نادرست و اتهامهای ثابت نشده" زندانی شده اند را برای ایجاد "حسن نیت" آزاد کنند.

در این قطعنامه از دولت خواسته شده که در تفاهم با جامعه جهانی برای حذف اسامی رهبران شورشیان از "فهرست سیاه" سازمان ملل "اقدام فوری" کند.

درعین حال قطعنامه جرگه بر حفظ دستاوردهای هشت سال اخیر افغانستان هم تاکید کرده است. در بخشی از قطعنامه آمده است: "مردم افغانستان خواستار صلح عادلانه هستند که در آن حقوق همه اتباع کشور، به شمول زنان و کودکان در نظر گرفته شده باشد."

جرگه همچنین در قطعنامه خود تاکید کرده است که "به منظور تامین عدالت اجتماعی جرگه تاکید می کند که قوانین در مورد تمام اتباع کشور به طور یک سان تطبیق گردد."

ظاهراً به نظر می رسد این موضوع در پاسخ به نگرانی ها در باره حقوق زنان و آزادی های اجتماعی در گفتگو و مصالحه با شورشیان در قطعنامه مطرح شده باشد. جرگه ملی مشورتی صلح در قطعنامه خود از شورشیان هم خواسته که از اقداماتی که منجر به قتل مردم و تخریب زیربناهای کشور می شود، دست بردارند و ارتباط خود را با شبکه های "القاعده و تروریستی" قطع کنند.

این قطعنامه همچنین از دولت و نیروهای بین المللی خواسته که "امنیت و مصونیت کسانی را که به روند صلح می پیوندند، تضمین و تامین نمایند و زمینه بازگشت ایشان را به زندگی مصون مساعد سازد."

در این قطعنامه همچنین از دولت خواسته شده که روند مصالحه با مخالفان را به عنوان "استراتژی دائمی و ملی" شامل برنامه های خود کند و برای اجرای آن اداره ای را تحت عنوان "شورای عالی صلح" تشکیل دهد.

کرزی: مکلف به اجرای قطعنامه جرگه هستم

Image caption در نشست های افتتاحیه و پایانی جرگه صدایی از زنان شنیده نشد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به عنوان آخرین سخران روز پایانی جرگه مشورتی صلح، از طالبان خواست، این فرصت را از دست ندهند.

او خطاب به مخالفان دولت خود گفت: "بیایید به خاک خود صلح و امن بیاورید". آقای کرزی از ناراضیان طالبان و حزب اسلامی یاد کرد و از آنها خواست که به زندگی صلح آمیز بازگردند.

آقای کرزی همچنین از شورشیان خواست که از فرصتی که با دعوت اعضای جرگه برای پیوستن به روند صلح فراهم شده است، استفاده کنند.

آقای کرزی به درخواست مطرح شده در قطعنامه در باره زندانیان مربوط به گروههای مسلح شورشی، پاسخ صریحی داشت. او گفت برای آزادی کسانی که تنها به اتهام وابستگی به گروه طالبان زندانی شده اند، "فوراً اقدام می کنیم".

رئیس جمهوری از پایان "موفقانه" نشست مشورتی صلح اظهار خوشحالی کرد و نتایج کار جرگه را "پیامی برای فردای صلح آمیز، آبرومند و باعزت" خواند.

آقای کرزی گفت که او و فرد فرد ملت در دو روز گذشته منتظر اعلام نتایج کار جرگه بوده است.

رئیس جمهوری قطعنامه جرگه را "جامع، کامل و برحق" خواند و گفت که این قطعنامه "هدایتی" برای دولت افغانستان است. آقای کرزی به اعضای جرگه گفت که دولت برای اجرای پیشنهادهای مطرح شده در قطعنامه جرگه مشورتی صلح، از آغاز تا انجام آن "مکلف" است.

مصوبات جرگه مشورتی صلح از لحاظ قانونی ضمانت اجرایی ندارد.

کرزی از برهان الدین ربانی به دلیل به عهده گرفتن ریاست جرگه صلح و همچنین از برگزار کنندگان جرگه صلح تشکر کرد. او همچنین از کشورهای کمک کننده و حامیان بین المللی دولت خود تشکر کرد.

آقای کرزی که هنگام سخنرانی کوتاهش خوشحال به نظر می رسید، جرگه را "قدم اول و نیک" برای صلح در کشورش خواند.

ربانی: صلح نمایشی نباشد

برهان الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین و رئیس جرگه صلح در نشست پایانی جرگه گفت جرگه مشورتی صلح تمام شد، اما تلاش برای تامین صلح با قوت هرچه تمام تر باید ادامه یابد.

آقای ربانی گفت:" همه اعضای جرگه در کمیته های کاری خود تاکید کردند که جرگه صلج باید یک کار نمایشی و موقتی نباشد بلکه یک تعهد عمیق در برابر خدا و ملت برای تامین صلح در آینده باشد،

این جرگه باید گامی را بردارد که افغانستان را به آینده ای که مردم و بخصوص نسل جوان آن می خواهند، برساند."

پیام آقای ربانی برای طالبان و گروه های شورشی عام، کلی و تکراری بود، او از طالبان خواست که از جنگ دست بکشند و دست هایی را که برای صلح به سوی آنها دراز شده بفشارند.

اما آقای ربانی پیام روشن و خواست مشخصی را به آدرس متحدان بین المللی افغانستان فرستاد. او گفت: "جرگه ما برای جامعه جهانی پیامهای زیادی داشت، از جمله اینکه جامعه جهانی که زمانی به نام ائتلاف بین المللی جنگ علیه تروریسم را تشکیل دادند، یک بار دیگر برای نجات افغانستان از جنگ، ائتلاف بین المللی صلح را تشکیل دهند و همه با هم دست به دست هم بدهند تا صلح در افغانستان تامین شود."

رئیس جرگه صلح با اشاره به خشونت های گذشته و جاری در افغانستان گفت، این کشمکش ها نتیجه کوتاهی های رهبران و دخالت های خارجی بوده و درد های زیادی را نصیب مردم افغانستان کرده است.

برهان الدین ربانی تاکید کرد که همه مشکلات جنگ کنونی مشکلات افغانستان نیست. بلکه بیشتر این مشکلات ناشی از مداخلات بیرونی ها است.

حضور زنان: "نمادین"؟

Image caption طالبان جرگه را "برنامه ای آمریکایی" خوانده اند

حضور زنان در این جرگه هر چند بیشتر از آن بود که پیش از برگزاری آن پیشبینی می شد، اما در نشست های افتتاحییه و پایانی جرگه صدایی از آنها شنیده نشد.

در نشست پایانی جرگه، پیش از سخنرانی آقای کرزی یکی از اعضای زن جرگه که خواست صحبت کند، با وجود تشویق های آقای کرزی، به او فرصت سخن گفتن داده نشد.

به این ترتیب، حضور زنان در جرگه تا حد زیادی به سطح "نمادینی" تنزل کرد و بیشتر سخنرانان از میان افراد برجسته، به ویژه مجاهدین سابق برگزیده شد.

در این نشست علاوه بر برهان الدین ربانی و حامد کرزی، عبدالرب رسول سیاف، از رهبران مجاهدین سابق هم سخنرانی کرد.

آقایان ربانی و سیاف بر حضور پررنگتر مجاهدین در قدرت دولتی و به طور مشخص در صفوف نیروهای مسلح کشور تاکید کردند.

نشست پایانی جرگه با دعاییه آیت الله آصف محسنی، از رهبران عمده مذهبی شیعیان افغانستان به پایان رسید. آقای محسنی هم از رهبران جهادی است.

جرگه صلح در حالی بر ضرورت گفتگو و مصالحه با طالبان تاکید می کند، که ناتو از کشته شدن یک فرمانده ارشد طالبان در قندهار، در جنوب افغانستان خبر داده است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است که این فرمانده طالبان ملا "زیرگی" نام داشته و فرماندهی طالبان را در سطح شهر قندهار به عهده داشته است.

در اعلامیه ناتو گفته شده که این فرمانده هفته گذشته کشته شده بوده ولی خبر کشته شدن او اکنون اعلام شده است.

به گفته ناتو، فرمانده زیرگی در عملیات مشترک نیروهای ناتو و افغان در ولسوالی (شهرستان) ژیری کشته شد

مطالب مرتبط