افغانستان، تبلیغ مسیحیت را بازی اطلاعاتی همسایگان دانست

امرالله صالح
Image caption صالح: "حدس و گمان بسیاری قوی ما این است که در عقب این موضوع بازی استخباراتی است."

مقامهای ارشد امنیتی افغانستان کشورهای خارجی، از جمله برخی کشورهای همسایه را متهم به "بازی اطلاعاتی" در زمینه تبلیغ مسیحت در افغانستان کردند.

وزیران کشور و اقتصاد، دادستان کل و رئیس اداره امنیت ملی برای ارائه توضیحات در باره ادعای گسترش آئین مسیحیت در افغانستان به مجلس نمایندگان این کشور فرا خوانده شده بودند.

حنیف اتمر، وزیر داخله و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت از ادامه تحقیقات گسترده در این زمینه خبر دادند.

پیش از این یک تلویزیون خصوصی در کابل گزارش داد که شماری از افغانها مسیحی شده و این تلویزیون مدعی شد که برخی سازمانهای غیردولتی خارجی در کار تبلیغ مسیحیت دست دارند.

این موضوع نگرانی و خشم اعضای مجلس را برانگیخت و آنها بعد از بررسی تصاویر ویدئویی پخش شده از این تلویزیون خصوصی، تصمیم به فراخواندن این مقامهای دولتی گرفتند.

'به فرمایش قم'؟

امرالله صالح در سخنان خود واقعی بودن تصاویر پخش شده تلویزیونی را زیر سوال برد.

Image caption مقامهای دولتی به اعضای مجلس گفتند که در زمینه تبلیغ مسیحت در کشور تحقیق می کنند

او گفت: "ما نباید مملکت خود را به آتش بکشیم، بر اساس فیلمی که مرجعش معلوم نیست. (انگیزه تهیه این فیلم فعالیت های) استخباراتی است؟ شخصیت سازی است؟ گسترش نفوذ یک تلویزیون است؟ یا واقعا چیزی را که نشان می دهد همان است؟"

امرالله صالح افزود: "حدس و گمان بسیار قوی ما این است که در عقب این موضوع بازی استخباراتی است."

رئیس اداره امنیت ملی افغانستان همچنین گفت: "کسی که آمده و کفرگویی کرده و می گوید که مسیحی است، یک روز بعد می آید و در همین تلویزیون می گوید که این کار را به فرمایش "قم" انجام داده است."

آقای صالح ضمن تاکید بر تحقیقات در باره تصاویر تلویزیونی پخش شده، تلویحا آن را به "بهره گیری از احساسات مردم افغانستان" نسبت داد.

او در ادامه سخنان خود گفت: "اگر من شش نفر ایرانی را به گونه جعلی در مقابل تلویزیون غسل تعمید بدهم، آیا ایران رابطه خود را با تمام دنیا خراب کند؟ اگر ما ده-پانزده نفر پاکستانی را پنجصد پنجصد افغانی بدهیم، لباس سفید بپوشانیم و دو سطل آب به حیث غسل تعمید روی آنها بریزیم، آیا پاکستان تمام روابط خود را با دنیای غرب خراب می کند؟"

امرالله صالح، همچنین در سخنان خود گفت که ۱۳ موسسه و نهاد غیردولتی، که عمدتا خارجی هستند، به عنوان نهادهای مشکوک در زمینه تبلیغ مسیحیت تثبیت شده اند.

به گفته او، برخی از این موسسات بسته شده و مسئولان برخی دیگر از این موسسات از کشور بیرون شده اند. آقای صالح گفت که تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

دامنه دار؟

حنیف اتمر وزیر داخله هم در مجلس نمایندگان از برخی فعالیت ها در زمینه تبلیغ مسیحیت خبر داد و گفت شواهدی به دست آمده که حاکی از تبلیغات مسیحیت در کشور است. او افزود که امکان دارد فعالیت ها در این زمینه "دامنه دار" باشد.

آقای اتمر گفت که دو تن در ارتباط با تصاویر پخش شده تلویزیونی بازداشت شده و اعترافات متفاوتی داشته اند. به گفته آقای اتمر، یکی از این افراد گفته که هشت سال پیش "مرتد" شده است.

Image caption دانشجویان دانشگاه هرات علیه "ترویج مسیحیت" دست به تظاهرات زدند

وزیر داخله افزود که فرد دومی گفته که به دستور یک مرجع "مذهبی-فرهنگی" که او نامی از آن نبرد، خود را به عنوان فرد مسیحی شده جا زده و هدف او "تحقیقات مستقل" در زمینه تبلیغ مسیحیت بوده است.

حنیف اتمر افزود که "متکی بر اعترافات این دو نفر" تا حال موجودیت هفت کلیسا در کشور "تثبیت" شده است که در خانه های مسکونی است. همچنین بر اساس همین "اعترافات" ۲۵ تن "خارجی و داخلی، زن و مرد" مشکوک دانسته شده اند.

در همین حال صدها تن از دانشجویان دانشگاه هرات، در غرب افغانستان در اعتراض به آنچه آنها ترویج مسیحیت در کشور خوانده اند، دست به تظاهرات زدند.

معترضان علیه شماری از کشورهای غربی شعار دادند و پرچم یک کشور اروپایی را هم به آتش کشیدند.

این معترضان همچنین از دولت افغانستان خواستند که تحقیقات شفافی را در این مورد انجام دهند و جلو تروج مسیحیت در افغانستان را بگیرند.

مطالب مرتبط