واکنش ها به قطعنامه جرگه مشورتی صلح در کابل

جرگه مشورتی صلح
Image caption جرگه بیشتر متشکل از سران قومی، اعضای مجلس، ماموران دولت و نمایندگان طیف های مختلف اجتماعی بود

انتشار قطعنامه جرگه صلح برای مصالحه با شورشیان مخالف دولت افغانستان، واکنش های گوناگونی را در میان افغانها و محافل بین المللی برانگیخته است.

جرگه ملی مشورتی صلح روز جمعه، ۱۴ جوزا/خرداد، پس از سه روز بحث میان ۱۶۰۰ عضو این جرگه با صدور قطعنامه ۱۶ ماده ای به کار خود پایان داد.

آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت و نیروهای بین المللی و حذف اسامی رهبران شورشیان از فهرست سیاه سازمان ملل برای ایجاد زمینه گفتگو میان دولت و شورشیان، از نکات عمده این قطعنامه است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در کابل لحظاتی پس از انتشار قعطنامه جرگه اعلامیه ای صادر کرد و تصویب آن از سوی جرگه را به دولت افغانستان تبریک گفت.

استفان دی میستورا همچنین در گفتگویی ویژه با بی بی سی گفت که اگر رهبران طالبان آماده پذیرش مواد قطعنامه جرگه شوند، به قانون اساسی افغانستان احترام کنند و روابط خود را با "گروه های تروریستی خارجی" قطع کنند، "برای شورای امنیت و جامعه بین المللی بسیار سخت خواهد بود که درخواست مردم افغانستان را نپذیرد."

فرستاده ویژه سازمان ملل در پاسخ به پرسشی در باره این که سازمان ملل حتی درخواست برای حذف نامهای ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی از فهرست سیاه سازمان ملل را هم خواهد پذیرفت، گفت او نمی تواند در باره تصمیم های شورای امنیت "پیشداوری" کند.

آقای دی میستورا همچنین گفت: "راه حل نظامی برای این جنگ وجود ندارد. نه موشک هایی که آنها (مخالفان) به سوی خیمه جرگه شلیک کردند و نه فعالیت های نظامی که ممکن است صورت بگیرد و یا در حال انجام است، به راه حل نمی انجامد. راه حل گفتگوهای افغان ها است و از همین رو من خوشبین هستم، چرا که پیام در این جا خیلی واضح بود."

سفارت آمریکا در کابل هم از پیشنهادهای مطرح در قطعنامه جرگه حمایت کرده است. کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در یک نشست خبری در کابل گفت که مسائلی که در قعطنامه آمده، موضوع هایی است که قبلا در کنفرانس لندن بر آنها تاکید شده بود.

سفیر آمریکا جرگه مشورتی صلح را "مذاکرات شفاف مردم افغانستان" دانست که در آن دموکراسی به نمایش گذاشته شد.

آقای ایکن بیری اما در باره حذف اسامی رهبران شورشیان از فهرست تحریم های سازمان ملل گفت که در این مورد اعضای شورای امنیت این سازمان باید تصمیم بگیرند.

او در باره آزادی زندانیان شورشیان، که از دیگر خواست های جرگه است، گفت که مقامهای آمریکا از چند ماه به این سو در باره انتقال مسئولیت نگهداری از زندانیانی بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان، کار می کنند.

گزارش شده که بیش از ششصد زندانی وابسته به گروه های شورشی در بگرام نگهداری می شوند و پیش از این اعلام شده بود که مسئولیت نگهداری از آنها تا پایان سال جاری میلادی به دولت افغانستان منتقل می شود.

واکنش مخالفان مسلح

اما گروه طالبان موضع خود را پیش از برگزاری جرگه اعلام کرده بودند. آنها جرگه را "برنامه ای آمریکایی" خوانده بودند.

حزب اسلامی که در روز اول برگزاری جرگه، شلیک موشک به سوی خیمه محل برگزاری آن را به عهده گرفته بود، قطعنامه جرگه را کم اهمیت جلوه داده است.

هارون زرغون سخنگوی این حزب گفت که جرگه در قطعنامه خود به موضوع خروج نیروهای بین المللی از کشور اشاره ای نکرده و به مسائل کم اهمیت پرداخته است.

وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه امارت طالبان قبل از فروپاشی این امارت، گفت که "انتظار مردم از جرگه بیشتر از این بود". آقای متوکل که در حال حاضر در کابل به سر می برد، گفت که در قطعنامه جرگه موضوع خروج نیروهای خارجی باید با وضاحت ذکر می شد.

واکنش مخالفان سیاسی دولت

شماری از مخالفان سیاسی دولت به رهبری حامد کرزی گفته اند که چنین جرگه ای در قوانین افغانستان جایگاهی ندارد و مصوبات آن هم نمی تواند به تامین صلح در کشور کمکی کند.

عبدالله عبدالله، از رهبران اصلی مخالفان دولت آقای کرزی در جرگه شرکت نکرد و آن را ضیاع وقت خواند. اما برهان الدین ربانی، که یکی دیگر از رهبران مخالفان درون نظام تلقی می شود، در جرگه شرکت کرد و حتی ریاست آن را به عهده گرفت.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی، که از متحدان اصلی آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بودند، هم در جرگه شرکت نکردند.

واکنش مردم

قطعنامه جرگه مشورتی صلح در میان مردم عادی افغانستان هم واکنش های گوناگونی را برانگیخته است.

رمضان احمدی، معلم در شهر غزنی گفت که در قطعنامه جرگه موضوع تازه ای وجود ندارد. به گفته او، موضوعات مطرح در قطعنامه در گذشته هم مطرح شده ولی نتایجی در پی نداشته است.

وکیل احمد میرزایی دیگر شهروند افغان در غزنی گفت که مصوبات جرگه "ضعیف تر از آن است که در افغانستان صلح بیاورد". هارون در شهر قندهار هم گفت که مصوبات جرگه گام مثبتی در زمینه تامین صلح شمرده نمی شود.

هارون ساغری، دانشجو در شهر هرات گفت که باید ریشه های مخالفت با دولت جستجو شود. حاجی عبدالحمید، دیگر شهروند هراتی گفت تا زمانی که قانون خدا و قرآن در کشور پیاده نشود، آرامی در کشور برقرار نمی شود.

جواد در هرات نسبت به مصوبات جرگه مشورتی صلح خوشبین است و ابراز امیدواری کرد که مصوبات جرگه نتایج خوبی در پی داشته باشد.

انار کلی هنریار، عضو کمیسیون حقوق بشر و از فعالان حقوق زن با اشاره به حضور قابل توجه زنان در جرگه ابراز امیدواری کرد که پیشنهادهای جرگه مورد توجه قرار گیرد و حقوق زنان محفوظ بماند.

خانم هنریار گفت: "می خواهم با مخالفان صلح شود، صلحی شود که عدالت تامین شود و آنها قانون اساسی افغانستان را بپذیرند."

مطالب مرتبط