تلاش کرزی برای 'رهایی زندانیان طالبان'

حامد کرزی در نشست صلح کابل
Image caption کرزی تلاش دارد اعتماد طالبان را نسبت به روند صلح جلب کند

بدنبال برگزاری نشست صلح کابل، حکومت افغانستان تلاشهایی را برای عملی کردن برخی از تصمیم های این نشست آغاز کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی، دستور داده که پرونده های افرادی که به اتهام اجرای حملات تروریستی زندانی شده اند، از نو بررسی شود.

این فرمان که از طریق رسانه های دولتی افغانستان منتشر شد، اعلام کرده افرادی که اسناد و مدارک کافی برای دست داشتن آنها در نا امنی ها وجود نداشته باشد، باید از زندان آزاد شوند.

نشست صلح کابل که یک هزار و ششصد نفر از بزرگان قومی و سیاستمداران افغان را در کابل دور هم جمع کرد، در پایان کارش در روز جمعه، از دولت افغانستان خواست تا افرادی را که براساس "گزارشهای نادرست و اتهامات ثابت نشده" زندانی شده اند، برای ایجاد "حسن نیت" از زندان آزاد کند.

قطعنامه این جرگه همچنین خواستار حذف نامهای سران طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

در نخستین واکنشهایی که نسبت به این قطعنامه صورت گرفت، نسبت به این درخواستها از سوی فرستاده سازمان ملل متحد برای افغانستان و سفیر آمریکا در کابل استقبال شده است.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد برای افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که اگر رهبران طالبان آماده پذیرش مواد قطعنامه جرگه شوند، به قانون اساسی افغانستان احترام بگذارند و روابط خود را با "گروه های تروریستی خارجی" قطع کنند، "برای شورای امنیت و جامعه بین المللی بسیار دشوار خواهد بود که درخواست مردم افغانستان را نپذیرد."

جلب اعتماد؟

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز که خود را "مکلف" به عملی کردن پیشنهادات جرگه صلح دانسته، در یک واکنش سریع، هیاتی از مقامات ارشد دولتی را مامور بررسی پرونده های زندانیان متهم به همکاری با طالبان کرد.

این هیات که به ریاست وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان کار خواهد کرد، نمایندگانی از دادگاه عالی، دادستانی کل (لوی سارنوالی)، کمیسیون ملی تحکیم صلح و هیات مشورتی ریاست جمهوری در امور عدالی و حقوقی را در ترکیب خود دارد.

Image caption طالبان و حزب اسلامی برگزاری نشست صلح کابل را غیرموثر دانسته اند

براساس فرمان رئیس جمهور، این هیات موظف است تا از کارکردهای خود در این عرصه، به ریاست جمهوری گزارش دهد اما این فرمان، مدت زمان مشخصی را برای انجام این بررسی ها تعیین نکرده است.

این فرمان، شامل بررسی پرونده های زندانیان در بازداشتگاه های دولتی افغانستان می شود و در بر گیرنده زندانهای آمریکایی موجود در این کشور نیست.

اما آقای کرزی خوشبین است که با آغاز این روند و تلاش برای ایجاد "حسن نیت"، اعتماد گروه طالبان را نسبت به پیوستن به روند صلح جلب کند.

پیش از این، از انتقادات اصلی نسبت به برنامه های صلح حکومت افغانستان این بوده که تلاشهای عملی برای تشویق طالبان به ترک جنگ صورت نگرفته و رئیس جمهور، تنها به "دعوت" از طالبان برای ترک جنگ بسنده کرده است.

با این حال، هنوز روشن نیست که تلاشهای جدید رئیس جمهور کرزی تا چه حد رضایت طالبان را نسبت به این روند جلب خواهد کرد.

طالبان تا به حال به هر گونه درخواست کابل برای مذاکره و آشتی جواب رد داده اند.

این گروه و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، برگزاری نشست صلح کابل را نیز برنامه ای به ابتکار آمریکا خوانده و آن را در زمینه برقراری صلح در افغانستان غیرموثر دانسته اند.

اما حزب اسلامی در واکنش به تصمیم ها و مشورت های این جرگه گفته است که آنها انتظار داشتند این جرگه، نسبت به مسئله خروج نیروهای خارجی از افغانستان به شکل روشنی موضعگیری می کرد.

مطالب مرتبط