'چگونگی عملیات قندهار وابسته به پاسخ مخالفان به پیام کرزی است'

سربازان آمریکایی در قندهار
Image caption ناتو گفته است که قندهار هم به تامین امنیت و هم به گسترش حاکمیت دولتی نیاز دارد

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که اگر طالبان به پیام صلح حامد کرزی پاسخ مثبت بدهند، این نیروها برنامه عملیات نظامی در قندهار را بازنگری خواهند کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز جمعه، ۱۴ جوزا/خرداد در نشست پایانی جرگه ملی مشورتی صلح گفت که شورشیان مخالف دولت باید از فرصتی که در پی فراخوان جرگه برای مصالحه فراهم شده استفاده کنند.

وین شانکس، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان گفت که حالا چگونگی اجرای عملیات نظامی در ولایت قندهار بستگی به این دارد که مخالفان دولت به این پیام آقای کرزی چه پاسخی می دهند.

عملیات قندهار از قبل برنامه ریزی شده و هدف آن بیرون راندن شورشیان از این ولایت است. قندهار مرکز اصلی طالبان در زمان حاکمیت این گروه بود و در حال حاضر هم طالبان در این ولایت نفوذ دارند.

آقای شانکس گفت که شماری از ولایت های افغانستان، از جمله قندهار هم نیازمند تامین امنیت هستند و هم ضرورت به گسترش حاکمیت دولتی دارند.

بر اساس برنامه ای که از قبل اعلام شده، عملیات قندهار شامل کارهای گسترده ای در زمینه های مختلف نظامی و غیرنظامی است تا حاکمیت دولتی در پی بیرون راندن طالبان در این ولایت گسترش یابد.

گفته شده است که این عملیات چندین ماه را در بر خواهد گرفت. هنوز زمانی مشخصی برای پایان آن تعیین نشده است.

Image caption عملیات قندهار شامل کارهای گسترده ای در زمینه های نظامی و غیرنظامی خواهد بود

علاوه بر این، نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که در هر نقطه ای از افغانستان که تهدید امنیتی وجود داشته باشد، دست به اجرای عملیات نظامی خواهند زد.

آقای شانکس مزار شریف، در شمال افغانستان و هرات در غرب این کشور را از شهرهایی دانست که احتمال اجرای عملیات نظامی در آن جاها وجود دارد.

سخنگوی ناتو اما افزود که عملیات در این شهرها مانند عملیات مارجه در ولایت جنوبی هلمند نخواهد بود. این عملیات زمستان گذشته اجرا شد که در آن هزاران سرباز افغان و ناتو شرکت کرده بودند. آقای شانکس در بخشی از سخنان خود گفت که ناتو از پیشنهادهای جرگه ملی مشورتی صلح حمایت می کند. او افزود که نیروهای بین المللی برای اجرایی شدن این پیشنهادها همکاری خواهند کرد.

مطالب مرتبط