حقوق بشر افغانستان از شیوه نگهداری زندانیان انتقاد کرد

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان
Image caption خانم سمر می گوید، زندانهای افغانستان به شدت نیاز به اصلاح دارد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با انتشار گزارشی در مورد زندانهای این کشور، حکومت را به دلیل وضعیت زندانها و چگونگی نگهداری از زندانیان مورد انتقاد قرار داده است.

این کمیسیون که یافته های خود را در یک گزارش مفصل منتشر کرده می گوید دولت افغانستان بودجه کافی برای بازسازی زندان ها و اصلاح نظام نگهداری از زندانیان اختصاص نداده است.

در گزارش آمده که بودجه ای که دولت افغانستان در سال گذشته به بهبود زندان های اختصاص داد نزدیک به ششصد میلیون افغانی کمتر از مبلغی بود که رئیس سازمان زندانها برای بهبود وضعیت بازداشتگاه ها تقاضا کرده بود.

گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین نسبت به برخورد با زندانیان در بازداشتگاه های افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار تجدید نظر در شیوه نگهداری از زندانیان شده است.

سیستم بازداشتگاه های افغانستان همواره از مسایل مورد انتقاد نهادهای نظارت کننده بوده است.

بخش مهمی از حمایت های بین المللی از افغانستان به تلاش برای بهبود وضعیت زندانها و افزایش اختیارات نهادهای مسئول در این عرصه اختصاص دارد.

ناظران می گویند اگرچه وضعیت زندانهای افغانستان به تناسب سالهای قبل بهبود یافته، اما هنوز به اصلاحات گسترده ای در این بخش نیاز است.

صد زندانی، یک حمام

یکی از موارد نگران کننده برای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نبود مکان های مناسب نگهداری از زندانیان در برخی از ولایات افغانستان است.

در گزارش این کمیسیون آمده که در بسیاری از بازداشتگاه ها، در یک اتاق سه در چهار متر، حدود ده نفر محبوس هستند که هیچ گونه توجهی به ابتلای شماری از این زندانیان به بیماری های واگیر دار نمی شود.

Image caption کمیسیون حقوق بشر می گوید، جای کافی برای نگهداری از زندانیان وجود ندارد

این گزارش به عنوان مثال به زندان ولایت نیمروز در غرب افغانستان اشاره کرده که در آن به نقل از ناظران کمیسیون حقوق بشر، برای هشتاد تا صد زندانی، فقط یک حمام وجود دارد.

نمناک بودن سلول ها و نبود نور کافی و یا دستگاه های حرارتی در زمستان، از دیگر نواقص در این زندانها عنوان شده است.

گزارش کمیسیون حقوق بشر به مساله شکنجه در زندانهای افغانستان نیز اشاره دارد.

به گفته این کمیسون، اگرچه موارد شکنجه در این بازداشتگاه ها کاهش یافته، اما در سال گذشته خورشیدی، بیست و شش مورد شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در بازداشتگاه های افغانستان ثبت شده است در حالی که گزارش احتمال بیشتر بودن موارد شکنجه را در این زندانها دور از تصور ندانسته است.

گزارش افزوده که در شماری از زندان ها، ماموران زندان به منظور جلوگیری از فرار زندانیان، آنها را شبانه دستبند (ولچک) زده و یا هم به زولانه می کشند.

گزارش بروز چنین این مواردی را در زندانهای دست کم ده ولایت افغانستان ثبت کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار توجه جدی نهادهای مسئول به اصلاح این موارد شده و از جامعه جهانی تقاضا کرده تا همکاری خود را با دولت افغانستان در این زمینه شدت بخشند.

مطالب مرتبط