رئیس جمهوری افغانستان رهسپار ترکیه شد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی بر نقش کشورهای منطقه در تامین امنیت افغانستان تاکید دارد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در یک سفر از قبل اعلام نشده، رهسپار ترکیه شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان هدف از سفر آقای کرزی به استانبول را شرکت در کنفرانس "تعامل و اعتماد سازی در آسیا" اعلام کرده است.

قرار است آقای کرزی در حاشیه شرکت در این کنفرانس، با عبدالله گل، رئیس جمهوری، و طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز دیدار کند.

این سفر به دنبال برگزاری نشست مشورتی صلح کابل صورت می گیرد که در آن، ترکیه و عربستان سعودی، به عنوان دو کشوری مورد توجه قرار گرفتند که قادر خواهند بود در آشتی میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح آن نقش موثری بازی کنند.

با توجه به این مسئله، انتظار می رود بحث چگونگی برقراری صلح و امنیت در افغانستان و آشتی دولت با مخالفان مسلح در دیدارهای حامد کرزی با مقامات ارشد دولت ترکیه مطرح شود.

ترکیه پیش از این حداقل در دو مورد جلسات مشترکی را با حضور روسای جمهوری افغانستان و پاکستان برگزار کرده و کوشیده است "روابط تیره" بین این دو کشور را بهبود بخشد.

آقای کرزی نیز همواره بر نقش کشورهای منطقه در استقرار صلح و امنیت در افغانستان تاکید کرده است.

مسئولان حکومتی در افغانستان نسبت به فعالیت گروه های تروریستی در مناطق مرزی این کشور با پاکستان و نقش احتمالی برخی محافل پاکستانی در ادامه نا امنی در افغانستان نگران هستند اما در عین حال، تاکید می کنند که کشورهایی نظیر ترکیه و عربستان سعودی قادر خواهند بود نقش مهمی در تامین امنیت در افغانستان بازی کنند.

هدف از کنفرانس "تعامل و اعتماد سازی در آسیا" بهبود امنیت در منطقه و "اعتمادسازی" میان کشورهای آسیایی اعلام شده و در آن مقاماتی از سایر کشورهای آسیایی نیز شرکت دارند و انتظار می رود هیات افغانستان با برخی از این مقامات نیز دیدار کند.

مطالب مرتبط