مک کریستال اوضاع قندهار را ارزیابی می کند

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption ناتو روزهای پر تلفاتی را در افغانستان پشت سر می گذارد

ژنرال استنلی مک کریستال، سرفرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، در آستانه اجرای بزرگترین عملیات نظامی در قندهار، به این ولایت رفته است تا وضعیت را از نزدیک ارزیابی کند.

ناتو می گوید، هنوز تاریخ آغاز این عملیات مشخص نشده است اما آمادگی ها برای "تحت کنترل درآوردن وضعیت" در قندهار، از هفته های پیش در حال اجراست.

همزمان، سخنگوی نیروهای ناتو از کشته شدن سه نظامی این نیروها در جنوب افغانستان خبر داده است.

این افراد در دو حادثه جداگانه - درگیری با شورشیان مسلح و انفجار یک بمب کنار جاده ای - کشته شده اند.

روز گذشته نیز نظامیان ناتو از کشته شدن ده تن از نفرات خود در حوادث جداگانه در افغانستان خبر دادند.

بر این اساس، در چهل و هشت ساعت گذشته، ناتو یکی از پرتلفات ترین روزهای خود در افغانستان را تجربه کرده است.

پیشرفت 'محتاطانه' ناتو در قندهار

دولت افغانستان تلاش دارد به نا امنی در این کشور از طریق مذاکره و گفتگو با طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار پایان دهد.

در همانحال، ناتو در نظر دارد یکی از بزرگترین عملیات های نظامی خود را در افغانستان، در قندهار به اجرا بگذارد.

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده ناتو در افغانستان، به بی بی سی گفت که این عملیات از نظر نظامی از اهمیت فوق العاده برخوردار است.

او گفت: "من تاریخ نظامی خوانده ام و تقریبا در هیچ کجا تا زمانی که برنامه تمام نشده، نمی دانید که کدام مرحله، نقش تعیین کننده دارد و از این رو، من در این مورد (عملیات قندهار) هم پیش داوری نمی کنم. اما می توانم بگویم که به نظرم این (عملیات) بسیار مهم است."

Image caption فرمانده ناتو می گوید در اجرای عملیات نظامی در قندهار عجله ای در کار نیست

ژنرال مک کریستال همچنین گفت که برای ناتو مهم این است به مردم قندهار این پیام را برساند که نظامیان ناتو با هدف کمک به استقرار امنیت در این منطقه، فعالیت می کنند.

او گفت که از این رو، شتابی در اجرای عملیات نظامی در کار نیست.

ژنرال مک کریستال افزود: "مهم این است که ما به مردم اطمینان بدهیم که هدف ما حفاظت از آنهاست. ما این روند را محتاطانه به پیش می بریم."

او گفت: "اینجا (قندهار) وضعیت بدتر نخواهد شد؛ ما انتظار داریم وضعیت در منطقه به طور تدریجی بهبود یابد. ما می خواهیم مردم را متقاعد کنیم که ما برای بهبودی وضعیت اینجا آمده ایم نه اینکه به عامل بدتر شدن وضعیت تبدیل شویم."

قندهار در زمان حاکمیت گروه طالبان بر افغانستان، از پایگاه های مهم این گروه پنداشته می شد و پس از فروپاشی این رژیم در پی حملات نیروهای آمریکایی در اواخر 2001 میلادی نیز، کماکان به عنوان یکی از مراکز عمده فعالیت این گروه باقی ماند.

ناتو می گوید، داشتن کنترل صد درصد بر قندهار، برای پیروزی ماموریت نظامی ناتو در کل افغانستان، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مطالب مرتبط