'صدها خانواده' افغان مارجه را ترک کرده اند

یک کودک افغان در هلمند
Image caption صلیب سرخ می گوید، این خانواده ها در وضعیت بسیار بد اقتصادی قرار دارند

صدها خانواده افغان خانه های خود را در ولسوالی مارجه ترک کرده و به مناطق دیگری در ولایت هلمند پناهنده شده اند.

این خانواده ها می گویند، نا امنی در این ولسوالی دلیل اصلی "فرار" آنها به سایر نقاط هلمند است.

یک منبع صلیب سرخ در تماس با بی بی سی گفت که ظرف یک ماه اخیر، دست کم پنجصد خانواده از مارجه بیرون شده اند.

ولسوالی مارجه از مناطق نا امن در ولایت هلمند است که حدود پنج ماه پیش شاهد عملیات بزرگ نظامی برای سرکوب افراد طالبان بود.

هزاران خانواده در اثر این عملیات از خانه هایشان بیجا شده و عمدتا به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند پناه آوردند. اما با پایان این عملیات، تعداد زیادی از این خانواده دوباره به مارجه بازگشتند.

ولی آنگونه که گزارش شده، نا امنی در مارجه هنوز پایان نیافته است.

خانواده های که به تازگی از این ولسوالی بیرون شده اند می گویند، خشونتها در مارجه، زندگی روزمره آنها را مختل کرده و راه دیگری به جز ترک خانه های خود ندارند.

شماری از این افراد ادعا می کنند که افراد غیرنظامی در جریان این خشونتها کشته شده اند.

یکی از افراد بیجاشده از مارجه به بی بی سی گفت: "طالبان در خانه های ما جا گرفته و از آنجا تیراندازی می کنند و بعد نیروهای آمریکایی خانه های ما را بازرسی کرده و ما را لت و کوب می کنند و ما را از خانه های خود ما بیرون می اندازند."

اما مقامات محلی در هلمند می گویند، نا امنی در مارجه به حدی نیست که فرار صدها خانواده را در پی داشته باشد. این مقامات، فقر و بیکاری را دلیل اصلی خروج این خانواده ها از مارجه می دانند.

عبدالستار میرزکوال، معاون والی هلمند می گوید، کشت خشخاش درآمد اصلی بسیاری از خانواده ها را در هلمند تشکیل می دهد، در حالی که حالا به گفته آقای میرزکوال، فصل کشت خشخاش به پایان رسیده و این افراد درآمد کافی برای پیشبرد زندگی خود ندارند.

یک منبع صلیب سرخ در هلمند، به بی بی سی گفت که دست کم پنجصد خانواده از مارجه به سایر مناطق هلمند پناهنده شده اند که در وضعیت بسیار بد اقتصادی بسر می برند.

مطالب مرتبط