نخست وزیر بریتانیا از افغانستان دیدن کرد

دیوید کامرون و حامد کرزی در کنفرانس خبری در کابل
Image caption آقای کامرون گفت که افغانستان سال مهمی را در پیش دارد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل، پایتخت افغانستان شده است.

این نخستین سفر آقای کامرون به افغانستان پس از انتخاب او به عنوان نخست وزیر بریتانیا در ماه می (مه)، امسال است.

آقای کامرون در سفر به کابل، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده است و در یک کنفرانس مشترک خبری با خبرنگاران صحبت کرد.

او افغانستان را "اولویت درجه یک" بریتانیا در عرصه سیاست خارجی دانست و گفت که امنیت در افغانستان، به معنای تامین امنیت ملی بریتانیا خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا گفت که 67 میلیون پوند اضافی در اختیار سربازان بریتانیایی در افغانستان قرار داده خواهد شد تا با خطر بمب های کنار جاده ای، بهتر مبارزه شود و نیز پول بیشتری در عرصه تقویت ارتش و پلیس ملی افغانستان مصرف خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان نخستین رهبری بود که با نخست وزیر جدید بریتانیا در لندن دیدار کرد که در آن، سران دو کشور، بر اهمیت "تقویت بیشتر" روابط میان افغانستان و بریتانیا تاکید کردند.

پول بیشتر

آقای کامرون در کنفرانس مشترک خبری خود با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت که تعداد گروه های فنی بریتانیایی را که در زمینه خنثی کردن بمب های کنار جاده ای کار می کنند، تا دوبرابر افزایش خواهد یافت.

او همچنین گفت افغانستان "سال حیاتی" را در پیش رو دارد و افزود که اختصاص دادن پول بیشتر برای افغانستان در این سال از اهمیت زیادی برخوردار است تا این کشور بتواند پلیس و ارتش خود را تقویت کرده و ظرفیت نهادهای خدمات عامه را بالا ببرد.

پیش از سفر آقای کامرون به افغانستان، هیاتی از مقامات ارشد دولت جدید بریتانیا به شمول وزرای خارجه و دفاع، از افغانستان بازدید کرده اند.

بریتانیا در افغانستان حدود ده هزار سرباز دارد که پنجصد نفر از آنها را نیروهای ویژه بریتانیایی تشکیل می دهند.

بیشتر این نیروها در جنوب افغانستان جایی که با نا امنی های گسترده ای روبرو است، مستقر هستند.

مطالب مرتبط