عملیات نظامی قندهار 'به تاخیر می افتد'

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption عملیات قندهار قرار بود در تابستان امسال اجرا شود

فرمانده نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان گفته است این سازمان قبل از آغاز عملیات نظامی در قندهار به زمان بیشتری نیاز دارد.

ژنزال استنلی مک کریستال گفت که عملیات "با کندی" اجرا خواهد شد تا وقت کافی برای جلب حمایت مردم محل از این عملیات وجود داشته باشد.

ژنرال مک کریستال در حاشیه یک کنفرانس خبری گفت: "فکر می کنم آغاز (عملیات) چند ماهی را در بر بگیرد."

اما این فرمانده ناتو زمان بندی مشخصی را در این زمینه ارایه نکرد.

ناتو اخیرا یک عملیات مشابه را در ولایت همجوار هلمند به اجرا گذاشت که هدف آن سرکوب طالبان در مناطق نادعلی و مارجه بود؛ اما با وجود اینکه ناتو این عملیات را موففیت آمیز توصیف کرد، اخیرا ساکنان محل از بروز دوباره خشونتها در این مناطق گزارش کرده اند.

صلیب سرخ روز گذشته گفت که حدود پنجصد خانواده به دلیل نا امنی در مارجه، خانه های خود را ترک کرده و به لشکرگاه، مرکز هلمند پناهنده شده اند.

'نتایج درست'

اما در مورد عملیات قندهار، ژنرال مک کریستال گفت: "به جای اینکه (نتایج) را زود بدست بیاوریم، بهتر است آن را درست بدست بیاوریم."

پیش از این ناتو گفته بود که عملیات قندهار در تابستان امسال اجرا خواهد شد اما حالا زمان بندی تازه ای در این زمینه مشخص نشده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز به ساکنان قندهار اطمینان داده بود که تا زمانی که رضایت آنها را نسبت به اجرای عملیات نظامی بدست نیاورد، این عملیات صورت نخواهد گرفت.

ناظران امور می گویند تاخیر در اجرای این عملیات، می تواند به نحوی با تلاشهای حکومت افغانستان برای مذاکره و آشتی با طالبان ربط داشته باشد.

قندهار همواره از پایگاه های مهم طالبان بوده است و ناتو باور دارد که بدست آوردن کنترل صد درصد در این ولایت، در کاهش فعالیت طالبان در جنوب افغانستان سهم ویژه دارد.

ناتو یک هفته اخیر را با تلفات سنگینی در افغانستان سپری کرده است که در آن، حدود بیست سرباز این پیمان در حوادث مختلف در افغانستان جانهای شان را از دست دادند.

مطالب مرتبط