خشونت های تازه در جنوب افغانستان قربانی گرفت

نقشه زابل و قندهار
Image caption زابل و قندهار، از ولایت ها ناآرام در جنوب افغانستان است

منابع دولت افغانستان گفته اند که دو تن در اثر انفجار انتحاری در زابل و ۹ تن دیگر در انفجار کنار جاده ای درقندهار کشته شده اند.

یک اطلاعیه وزارت داخله/کشور افغانستان حاکی است که انفجار انتحاری در بازار ولسوالی (شهرستان) "شاه جوی" ولایت زابل روی داد.

وزارت داخله گفته است که در این انفجار دو غیرنظامی کشته و ۱۳ نفر دیگر، از جمله دو مامور پلیس زخمی شدند.

این وزارت در اطلاعیه خود افزوده که فرد بمبگذار مواد منفجره ای را که به بدن خود بسته بود، در نزدیکی یک کاروان نظامی نیروهای خارجی منفجر کرد.

وزارت داخله نگفته که به این نیروها هم آسیبی رسیده است یا نه.

طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و گفته اند که در این انفجار چند سرباز خارجی زخمی شدند.

در همین حال نیروهای ناتو از کشته شدن دو سرباز خود در جنوب افغانستان خبر داده اند اما محل دقیق آن را تعیین نکرده اند. ناتو در اطلاعیه خود گفته که این دو سرباز در پی انفجار کنار جاده ای کشته شدند.

از سوی دیگر وزارت داخله افغانستان در یک اطلاعیه دیگر خود از کشته شدن ۹ غیرنظامی و زخمی شدن هشت تن دیگر در یک انفجار کنار جاده ای در قندهار خبر داده است.

این وزارت گفته است که این انفجار بامداد روز جمعه، ۲۱ جوزا/خرداد در راه ولسوالی میوند-شهر قندهار زمانی روی داد که موتر (خودرو) حامل این افراد با یک بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

Image caption انفجارهای تازه در آستانه اجرای یکی از بزرگترین عملیاتهای ناتو در افغانستان روی داده است

وزارت داخله این انفجارها را "وحشیانه" خوانده و آنها را به "دشمنان صلح و آرامش افغانستان" نسبت داده است.

این در حالی است که شب چهارشنبه گذشته، ۱۹ جوزا، وقوع انفجار انتحاری در یک مهمانی در ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار حدود ۴۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی بجا گذاشته بود.

این حادثه ها در ولایت های جنوبی افغانستان در آستانه آغاز عملیات بزرگ نظامی نیروهای بین المللی در ولایت قندهار روی داد.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان که اخیرا به ولایت قندهار سفر کرد، گفت این عملیات برای بیرون راندن شورشیان از این ولایت به زودی به اجرا گذاشته خواهد شد.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت که این عملیات چند ماه را در برخواهد گرفت و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

به گفته او، نیروهای ناتو این عملیات را محتاطانه به پیش خواهند برد و آرامش را در منطقه به طور تدریجی باز خواهند آورد.

در یک تحول دیگر، در حمله مسلحانه به موتر (خودرو) حامل یک کارمند اداره صحت (بهداشت) ولایت بامیان، این کارمند زخمی و راننده او کشته شده است.

احسان الله شهیر، رئیس صحت بامیان به بی بی سی گفت که این حادثه در منطقه ای موسوم به "شینواری" در دره غوربند، در شمال کابل روی داده است.

او گفت که مهاجمان ابتدا چهار راکت به سوی موتر حامل این کارمند اداره صحت بامیان پرتاپ کردند و به دنبال آن با سلاح های سبک تیراندازی کردند.

آقای شهیر گفت که مهاجمان، افراد وابسته به گروه "طالبان" هستند.

کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت صحت ضمن تقبیح این حادثه گفت که این وزارت همواره از طرف های درگیر خواسته که با نهادها و منابع بهداشتی برخورد سیاسی و نظامی نکنند.

مطالب مرتبط