حامد کرزی در نشست سران سازمان شانگهای حضور دارد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی بر نیاز همکاری های بیشتر در مبارزه با تروریسم تاکید دارد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، برای حضور در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به تاشکند، پایتخت ازبکستان، سفر کرده است.

اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روز جمعه، 21 جوزا/خرداد (11 ژوئن) رسما کار خود را آغاز می کند و اگرچه افغانستان عضو این سازمان نیست، رئیس جمهوری افغانستان مانند سال های قبل به عنوان "مهمان ویژه" به این اجلاس دعوت شده است.

هیات افغان به ریاست حامد کرزی بعد از ظهر پنجشنبه وارد پایتخت ازبکستان شد.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه ای گفته است که رئیس جمهوری در سخنرانی خود در این اجلاس بر مبارزه با تروریسم به عنوان "پدیده ای منطقه ای و بین المللی" تاکید خواهد کرد.

آقای کرزی اوایل این هفته نیز در سخنانی در نشست سران کنفرانس "امنیت و اعتماد سازی در آسیا" در شهر استانبول ترکیه هم بر همین موضوع تاکید کرده بود.

رئیس جمهوری افغانستان در نشست استانبول گفت "تروریزم دشمن مشترک همه ما است که هیچ مرز و ملیتی را نمی شناسد. تروریستان در هر جایی از دنیا، از ماسکو تا نیویورک، از استانبول تا بمبئی و از کابل تا لاهور، انسان ها را به قتل رسانیده اند و فضای ترس و وحشت را میان میلیون ها شهروند بی‌گناه ایجاد می‌کنند."

آقای کرزی افزود: "برای مبارزه موثر علیه این پدیده ما همه باید بدون هیچ نوع شرط گذاری و تردید در برابر این تهدید در هر جا و به هر شکلی که ظاهر می شود، مبارزه قاطع کنیم."

به گفته دفتر رئیس جمهوری افغانستان، حامد کرزی در نشست سران سازمان شانگهای نیاز به همکاری بیشتر در امر مبارزه با ترویسم را مورد تاکید خواهد کرد.

در اطلاعیه این دفتر آمده است که "رئیس جمهوری در حاشیه این نشست با سران دولت های برخی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ملاقات می‌کند و با آنان در مورد گسترش مناسبات دوجانبه و توسعه همکاری در چهارجوب این سازمان گفتگو خواهد کرد."

سازمان همکاری های شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی با عضویت کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قیرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان و با هدف گسترش و تقویت همکاری های منطقه ای اعلام موجودیت کرد.

چهار کشور هند، پاکستان، ایران و مغولستان عنوان "اعضای ناظر" را در سازمان شانگهای دارند و افغانستان در نشست سران این سازمان به عنوان "مهمان ویژه" شرکت می کند.

دو روز قبل از برگزاری اجلاس، رئیس جمهوری ایران برنامه شرکت در آن را لغو کرد و گفته شد که دلیل این تصمیم ناخرسندی از موضعگیری روسیه و چین در قبال قطعنامه شورای امنیت علیه برنامه اتمی ایران بوده است.

در اجلاس سال جاری، رئیس جمهوری ترکمنستان نیز برای نخستین بار به عنوان میهمان حضور دارد.

مطالب مرتبط