سازمان ملل: فهرست سیاه شورای امنیت بازنگری می‌شود

استفان دی میستورا
Image caption آقای دی میستورا گفت که نامهای ۱۳۷ نفر افغان شامل فهرست سیاه است

دفتر سازمان ملل در کابل از "بازنگری" فهرست سیاه شورای امنیت، که اسامی شماری از رهبران طالبان و گروه القاعده در آن درج شده، خبر داده است.

این خبر به دنبال درخواست نشست ملی مشورتی صلح، که یک هفته پیش در کابل برگزار شد، منتشر می شود.

شرکت کنندگان این نشست، که شامل سران اقوام و سیاستمداران افغان می شد، حذف اسامی رهبران گروه های شورشی، از جمله طالبان را برای زمینه سازی مصالحه با آنها پیشنهاد کرده بود.

بر اساس قطعنامه شماره ۱۲۶۷ سازمان ملل، اسامی شماری از رهبران این گروهها در پی فروپاشی امارت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی شامل فهرست سیاه شد.

بر اساس این قطعنامه، این رهبران تحت پیگرد هستند و آمریکا برای سر برخی از آنها جایزه تعیین کرده است.

اما حالا دفتر سازمان ملل در کابل اعلام کرده که کار تجدید نظر در باره فهرست سیاه در جریان است.

استفن دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که نامهای ۱۳۷ نفر افغان شامل این فهرست است.

آقای دی میستورا گفت که بر اساس اطلاعات تازه این فهرست تجدید می شود و ممکن است که اسامی برخی ها از این فهرست حذف شود.

فرستاده وِیژه سازمان ملل گفت: "توقع این است که تا پایان این ماه (میلادی) این فهرست تجدید شود و این یک موضوع پنهانی نیست. در حال حاضر گروه خاصی از کمیته قطعنامه ۱۲۶۷ شورای امنیت سازمان ملل به کابل آمده اند تا در خصوص تجدید فهرست سیاه کار کند."

این مقام سازمان ملل افزود: "من نمی خواهم در مورد کار این گروه پیشداوری کنم، زیرا در نهایت این کار شورای امنیت است که این فهرست را تجدید می کند."

Image caption جرگه مشورتی صلح پیشنهاد حذف اسامی رهبران شورشیان افغان از فهرست سیاه سازمان ملل را مطرح کرد

فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان همچنان گفت که این تصمیم بلافاصله پس از برگزاری جرگه مشورتی صلح و پس از تقاضاها مبنی بر تجدید نظر در مورد این فهرست اتخاذ شده است.

استفن دی میستورا همچنین گفت که اگر تقاضا این است که برگزاری جرگه مشورتی صلح نتیجه بدهد، باید به فیصله های (نتیجه گیری های) آن عمل شود. او افزود که هدف صلح و آشتی است و این هدف تنها از طریق "مشارکت" امکان پذیر است.

فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل افزود که توقع این است که بر اساس فیصله های جرگه مشورتی صلح، در راستای "مشارکت" اقدام شود.

این جرگه به روز ۱۲ جوزا/خرداد با شرکت ۱۶۰۰ نفر از سران اقوام وسیاستمداران افغان برای سه روز در باره راههای مصالحه با شورشیان گفتگو کردند.

آزادی زندانیان مخالفان دولت افغانستان و حذف اسامی رهبران آنها از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل، از مهمترین موارد پیشنهادی در قطعنامه این جرگه بود.

مطالب مرتبط