دستگاه اطلاعات پاکستان به حمایت از طالبان متهم شد

طالبان
Image caption پاکستان اتهام همکاری با طالبان را تبلیغات سوء علیه نهادهای امنیتی این کشور دانسته است

یک گزارش تازه در بریتانیا، دستگاه اطلاعات پاکستان - آی اس آی - را به حمایت گسترده از طالبان در افغانستان متهم کرده و گفته است که همکاری این دستگاه با طالبان، به مراتب گسترده تر از چیزیست که قبلا تصور می شد.

این گزارش که از سوی مدرسه اقتصاد لندن (LSE) منتشر شده، می گوید، آی اس آی به طالبان در افغانستان پول، آموزش و پناهگاه می دهد.

شماری از فرماندهان محلی طالبان که برای تهیه این گزارش با آنها مصاحبه شده، ادعا کرده اند که نمایندگان آی اس آی حتی در جلسات شورای رهبری طالبان شرکت می کنند.

پاکستان این ادعاها را تکذیب کرده و آن را بخشی از تبلیغات سوء علیه نهادهای امنیتی این کشور دانسته است.

حمایت 'استراتژیک'

روابط میان طالبان و دستگاه اطلاعات پاکستان از دیر زمانی زیر ذره بین بوده است اما آنگونه که نویسنده گزارش مدرسه اقتصاد لندن ادعا می کند، حالا شواهد قوی مبنی بر اثبات این ارتباط بدست آمده است.

مت والدمن، نویسنده این گزارش می گوید: "ما می گویم که این (حمایت از طالبان) سیاست رسمی دستگاه اطلاعات پاکستان است و ما می گویم که این (حمایت) بسیار گسترده است."

آقای والدمن می افزاید: "این (حمایت) هم در سطح عملیاتی و هم در سطح استراتژیک است و تا رهبری تحریک طالبان پیش می رود."

آقای والدمن می گوید، با نه نفر از فرماندهان محلی طالبان در افغانستان اوایل امسال گفتگو کرده است.

او می گوید که برخی از این فرماندهان ادعا کرده اند که نمایندگان آی اس آی در جلسات شورای رهبری طالبان شرکت می کنند. این فرماندهان طالبان همچنین گفته اند که هدف پاکستان از حمایت از طالبان، "خنثی کردن نفوذ هند در افغانستان است."

بازی دوگانه؟

دستگاه اطلاعات پاکستان، از سال 1979، زمانی که نیروهای ارتش سرخ وارد افغانستان شدند، حمایت مالی و ارایه آموزش به گروه های مسلح افغانستان را آغاز کرد.

Image caption مدرسه اقتصاد لندن، پاکستان را به اجرای بازی دوگانه متهم می کند

پاکستان همچنین یکی از انگشت شمار کشورهای بود که حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناخت.

اما پس از سال 2001 و آغاز حملات آمریکا به پایگاه های طالبان و القاعده در افغانستان، پاکستان میلیاردها دلار را از آمریکا برای مبارزه با القاعده دریافت کرده است.

گزارش مدرسه اقتصاد لندن می گوید: "به نظر می رسد پاکستان در این عرصه بازی دوگانه به پیش می برد."

اما اسلام آباد می گوید، دولت این کشور با متحدان بین المللی خود در راستای مبارزه با طالبان کار می کند.

همزمان با این، سفیر سابق طالبان در پاکستان نیز ادعاها مبنی بر همکاری دستگاه اطلاعات پاکستان با طالبان را رد می کند.

ملاعبدالسلام ضعیف به بی بی سی گفت که هیچ اسناد و شواهدی در این زمینه وجود ندارد.

آقای ضعیف گفت: "من هیچ اسنادی ندارم که نشان بدهد پاکستان از طالبان حمایت می کند و یا اینکه آی اس آی به آنها پول می دهد."

اما مدرسه اقتصاد لندن هشدار می دهد که بدون تغییر چشمگیر در برخورد پاکستان، برای دولت افغانستان و جامعه بین المللی ناممکن خواهد بود تا به نا امنی ها در افغانستان پایان دهند.

مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان، از سالها محل تردد گروه های شورشی مسلح بوده است.

تصور می رود که بیشتر حملات طالبان در افغانستان و پاکستان، از همین محلات کوهستانی طراحی می شود؛ محلاتی که کنترل آن تا حالا برای نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان کار دشواری بوده است.

مطالب مرتبط