کرزی در سفر به قندهار خواستار همکاری مردم شد

کرزی در قندهار (عکس از آرشیو)
Image caption این دومین سفر آقای کرزی به قندهار ظرف چند ماه اخیر است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی وضعیت قندهار، به این ولایت رفته و با بزرگان قومی در آنجا دیدار کرده است.

هدف از سفر آقای کرزی دیدار با خانواده های قربانیان حمله انتحاری هفته گذشته در ولسوالی ارغنداب خوانده است.

در این حمله که روز پنجشنبه هفته گذشته در جریان یک مراسم عروسی انجام شد، حدود چهل نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

اما آقای کرزی همزمان، از سفر به قندهار برای دیدار با بزرگان قومی این ولایت نیز استفاده کرد تا با آنها در مورد چالشهای امنیتی در قندهار و عملیاتی که انتظار می رود برای سرکوب طالبان در این ولایت انجام شود، گفتگو کند.

آقای کرزی که تلاش می کرد حمایت مردم قندهار را از آغاز عملیات نظامی در این ولایت بدست بیاورد، گفت که همکاری آنها در موفقیت این عملیات و بازگرداندن امنیت به قندهار مهم است.

او گفت: "خلاف آنچه که آوازه می شود، این عملیات چنین نیست که تانک ها و طیاره ها و سربازان بیایند... نه به کسی اجازه چنین عملیات را می دهیم و نه هم (چنین عملیاتی) صورت خواهد گرفت. یک عملیات تصفیه ای صورت خواهد گرفت. اول از شهر قندهار آغاز شده و بعد به ولسوالی ها گسترش خواهد یافت."

آقای کرزی افزود: "ما در این عملیات همکاری شما را می خواهیم. در این عملیات دلاوری و ایستادگی کنید. افراد مشکوک را در خانه های خود جا ندهید؛ اگر طالب باشد یا غیرطالب. اگر ناامنی برایتان میاورند، جلو آنها را بگیرید."

آقای کرزی تاکید کرد که برای بازگرداندن آرامش به قندهار، نیاز است تا "قربانی داد."

هنوز تاریخی برای انجام این عملیات مشخص نشده است اما رئیس جمهور کرزی تاکید کرده است که تا رضایت مردم قندهار بدست نیامده است، هیچ عملیاتی در این ولایت انجام نخواهد شد.

پیش از این، سرفرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز گفته بود که برای انجام عملیات نظامی در قندهار، به وقت بیشتری نیاز خواهد بود تا حمایت مردم از این برنامه بدست بیاید.

نیروهای افغان و ناتو در حالی برای اجرای این عملیات آماده می شوند که دولت افغانستان تلاشهای خود را برای آشتی با طالبان و مذاکره با آنها نیز شدت بخشیده است.

اخیرا سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که فهرست سیاه خود را که در آن نامهای شماری از فرماندهان ارشد طالبان قرار دارد، مورد بازبینی قرار داده و احتمالا نامهای برخی از آنها را از فهرست حذف خواهد کرد.

مطالب مرتبط