به روز شده:  10:44 گرينويچ - 13 ژوئن 2010 - 23 خرداد 1389

سیاه و سفید؛ تاریخ مصور افغانستان

نادر شاه لحظاتی پس از ترورش، به روایت گردآورنده کتاب سیاه و سفید

جلد اول کتاب تصویری تاریخ افغانستان با عنوان "سیاه و سفید" به تازگی در کابل منتشر شده است.

این کتاب، در برگیرنده‌ ۲۱۳ تصویر است که هر کدام گوشه‌یی از تاریخ و رویدادهای کشور نشان می دهد.

این تاریخ مصور را محمد نعیم قدرت، پژوهشگر مهاجر افغان "ترتیب و تدوین" کرده است.

مجموعه سیاه و سفید شامل تصویرهایی است از "چهره ها و نقش آفرینان تحولات سیاسی کشور که از ۱۷۴۷ تا ۱۹۶۵ میلادی" که بر اساس ترتیب زمانی در پنج فصل چاپ شده است.

گردآورنده عکس های این مجموعه را از آلبوم شخصی خود و بایگانی های بیرون از کشور و همچنین افرادی که به نحوی با تاریخ افغانستان سر و کار دارند، برگزیده است.

در این کتاب تصویرهای تاریخی دیده می شود که تا حال در افغانستان به ندرت دیده شده و حتی شماری از آنها هیچ دیده نشده است.

این اثر که تاریخ افغانستان را از زمان به قدرت رسیدن احمدشاه ابدالی تا حکومت چهل ساله محمد ظاهر، آخرین شاه افغانستان، در بر دارد، در نوع خود نادر و بکر است، زیرا تاکنون اثری با این درونمایه در باره‌ تاریخ افغانستان دیده نشده است.

این آلبوم، تنوع تصاویر تاریخ سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و حتی نوع لباس سیاستمداران را نشان می دهد. گردآورنده توضیحات مختصری را در باره‌ عکس ها، زمان و مکان آن نیز ارائه کرده است.

در این آلبوم تنها به عکس و چهره‌های شاهان بر نمی خوریم، بلکه به چهره های برخی از سیاستمداران داخلی و خارجی نیز مواجه می شویم که هرکدام نقشی در تاریخ این کشور داشته اند.

در این کتاب بی دقتی هایی هم در ترتیب زمانی عکس ها دیده می شود. پس و پیش قرار گرفتن شماری از تصاویر، از لحاظ زمانی ترتیب آنها را تا حدی پراگنده نشان می دهد.

همچنین نارسایی هایی در متن توضیحات این عکس ها دیده می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.