روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۳ جوزا

اعلام بازنگری فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل برای حذف اسامی شماری از رهبران شورشیان افغان از این فهرست، موضوع اصلی مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل است.

در پی فروپاشی امارت طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و براساس قعطنامه ۱۲۶۷ شورای امنیت، نامهای ۱۳۷ تن از رهبران و فرماندهان شورشیان افغان شامل فهرست سیاه شد.

روز شنبه، ۲۲ جوزا/خرداد استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در کابل اعلام کرد که هیاتی از جانب سازمان ملل به این شهر آمده تا موضوع حذف اسامی رهبران طالبان از این فهرست را بیشتر بررسی کند.

هشت صبح در تیتر اول خود اعلام بازنگری فهرست سیاه سازمان ملل را پیروی این سازمان از سیاست های حامد کرزی در قبال طالبان دانسته و در سرمقاله خود نوشته که نمایندگی سازمان ملل پیش از این مدتها "فاقد اراده سیاسی لازم در قضیه افغانستان بوده است".

به باور این روزنامه، دفتر سازمان ملل در افغانستان "بیشتر متاثر از حلقه های قدرتمند درون کاخ ریاست جمهوری افغانستان بوده و نتوانسته که است که اراده سازمان ملل را در کارها و فعالیت های خود به نمایش بگذارد".

نویسنده هشت صبح نمایندگی سازمان ملل را متهم کرده که بدون در نظر داشت مطالبات مردم افغانستان، "به سیاست های پنهانی و مذاکره با طالبان روی آورده است". نویسنده "نشست های محرمان" کای آیده، نماینده پیشین سازمان ملل با طالبان را گواهی بر این ادعای خود دانسته است.

زمستان گذشته خبری پخش شد مبنی بر این که آقای آیده با نمایندگان طالبان در امارات متحد عربی ملاقات کرده است، اما او خود این خبر را تکذیب کرد.

هشت صبح تاکید کرده که بهتر است که دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان مانند هفته های گذشته، به سکوت خود درباره پیشنهادهای نشست مشورتی صلح ادامه دهد و به بررسی مطالبات واقعی مردم بپردازد تا "قربانی اراده و سیاست حلقه های معینی در کاخ ریاست جمهوری" نشود.

صدیق الله توحیدی در روزنامه آرمان ملی نوشته که اگر نامهای فرماندهان طالبان از فهرست سیاه حذف شود، آنها "بدون توافق به صلح خواهند توانست که به سایر کشورها سفر کنند و لابی برای تفکر طالبانیسم در سطح منطقه و جهان شدت خواهد گرفت".

اقدام سازمان ملل برای بازنگری فهرست سیاه به دنبال پیشنهاد نشست مشورتی صلح کابل روی دست گرفته شده است که اخیراً این درخواست را با صدور قعطنامه ای در کابل مطرح کرد.

نویسنده آرمان ملی همچنین افزوده است که در این صورت شعارهای تامین عدالت و دموکراسی مانند "یخ در آفتاب آب خواهد شد و مردم افغانستان اعتماد خود به این شعارها را از دست خواهند داد."

مقاله آرمان ملی افزوده است که اگر این درخواست نشست مشورتی صلح از سوی سازمان ملل پذیرفته شود، بیانگر این حقیقت است که غرب به این نتیجه رسیده است که "افغانستان را به پاکستان واگذار کند" و سازمان اطلاعان پاکستان، آی اس آی، "مرجع حل و عقد امور افغانستان خواهد شد".

آقای توحیدی همچنین نوشته که در این صورت حوادث سالهای ۱۹۹۱-۱۹۹۵، عمدتاً شامل جنگ های داخلی میان گروه های مجاهدین می شد، در افغانستان تکرار خواهد شد.

روزنامه افغانستان نوشته که اظهارات فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان این امیدواری را به وجود آورده است که پیشنهادهای نشست مشورتی صلح به تدریج به اجرا گذاشته می شود و دولت افغانستان و جامعه جهانی از این پیشنهادها حمایت می کنند.

این روزنامه افزوده که حمایت رئیس جمهوری افغانستان و سازمان ملل از پیشنهادهای نشست مشورتی صلح نشان داد که آنها می خواهند روند صلح را تقویت کنند و این "آغاز موفقانه" این روند است.

انیس، روزنامه دولتی، اقدام سازمان ملل برای بازنگری فهرست سیاه شورای امنیت را "بازگشایی باب تفاهم" با مخالفان دولت افغانستان خوانده و افزوده که این امر کمکی است به "تامین امنیت استراتژیک در این کشور".

این روزنامه به این باور است که بازنگری فهرست سیاه شورای امنیت "اقدام عمل گرایانه" سازمان ملل برای توسعه تفاهم با "ناراضیان طالب" در افغانستان است.

به نوشته انیس، این اقدام سازمان ملل به معنای آن است که این سازمان زمینه "آشتی سیاسی" را در کشور بیشتر از هر زمان دیگر "مساعد" دانسته است.

مطالب مرتبط