به روز شده:  14:38 گرينويچ - 13 ژوئن 2010 - 23 خرداد 1389

واکنش خشم آلود پاکستان به اتهام حمایت از طالبان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پاکستان به تجدید اتهامات در باره حمایت سازمان اطلاعات این کشور ( آی-اس-آی) از پیکارجویان طالبان در افغانستان واکنش خشم آلودی نشان داده و گفته است پاکستان بیشتر از هر کشور دیگری طالبان افغان را کشته یا دستگیر کرده است و در مبارزه با شورشیان بیش از هر ملت دیگری صدمه دیده است.

مقامات سیاسی و نظامی پاکستان می گویند کارنامه پاکستان در مبارزه با شورشیان، گواهی برای اثبات این اظهارات است.

در یک گزارش تازه در بریتانیا، سازمان اطلاعات پاکستان به حمایت گسترده از طالبان در افغانستان متهم شده و گفته شده بود همکاری این دستگاه با طالبان، به مراتب گسترده تر از آن است که قبلا تصور می شد.

یک سخنگوی ارتش پاکستان این گزارش را بی ارزش خواند و گفت هنگامی که در گذشته یک چنین اتهاماتی وارد می شد، هیچ دلیل معتبری برای این اتهامات آورده نمی شد و مورد اخیر نیز تفاوتی با موارد گذشته ندارد.

طالبان

پاکستان اتهام همکاری با طالبان را تبلیغات سوء علیه نهادهای امنیتی این کشور دانسته است

در گزارش مورد بحث که از سوی مدرسه اقتصاد لندن (LSE) منتشر شده، ادعا شده که آی اس آی به طالبان افغان پول، آموزش و پناهگاه می دهد.

شماری از فرماندهان محلی طالبان که برای تهیه این گزارش با آنها مصاحبه شده، ادعا کرده اند که نمایندگان آی اس آی حتی در جلسات شورای رهبری طالبان شرکت می کنند.

اورلا گرین، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید پاکستان تحت فشار فزاینده بین المللی قرار دارد تا طالبان افغان را که در شمال غرب پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی، مخفی شده اند، سرکوب کند ولی تا کنون موفق به انجام این کار نشده است.

حمایت 'استراتژیک'

روابط میان طالبان و دستگاه اطلاعاتی پاکستان از مدت ها پیش زیر ذره بین بوده است اما آنگونه که نویسنده گزارش مدرسه اقتصاد لندن ادعا می کند، حالا شواهد قوی مبنی بر اثبات این ارتباط بدست آمده است.

مت والدمن، نویسنده این گزارش می گوید حمایت از طالبان سیاست رسمی دستگاه اطلاعات پاکستان است و این حمایت بسیار گسترده است.

آقای والدمن می افزاید این حمایت هم در سطح عملیاتی و هم در سطح استراتژیک است.

مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان، از سالها پیش محل تردد گروه های شورشی مسلح بوده است.

تصور می رود که بیشتر حملات طالبان در افغانستان و پاکستان، از همین مناطق کوهستانی طراحی می شود؛ مناطقی که کنترل آن تا کنون برای نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان میسر نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.