روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۴ جوزا

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی گزارش تازه مدرسه اقتصادی لندن (LSE) در باره ارتباط سرویس اطلاعات ارتش پاکستان با گروه طالبان پرداخته اند.

مدرسه اقتصاد لندن در گزارش خود که آن را بر اساس تحقیقاتی در منطقه و مصاحبه با فرماندهان طالبان تهیه کرده، نوشته که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، بیشتر از آن چه که تصور می شد، از گروه طالبان حمایت می کند. دولت پاکستان اما این گزارش را به شدت رد کرده است.

انیس با اشاره به همین گزارش، پاکستان را متهم به "بازی دوگانه" در قبال افغانستان کرده و نوشته است که دولت پاکستان با ادامه این گونه بازی هم جامعه جهانی را "اغوا" کرده و هم مردم کشور خود را.

انیس نوشته که ارتباط میان سازمان اطلاعات پاکستان با گروه طالبان تا پیش از فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان "حقیقتی آشکار" بود و پس از حضور نیروهای بین المللی در افغانستان، پاکستان یکی از متحدان نزدیک غرب در افغانستان شمرده می شود.

این روزنامه در ادامه افزوده که هنوز در باره ادعای مطرح شده در گزارش مدرسه اقتصاد لندن شواهد مستند وجود ندارد و باید منتظر ماند تا حقیقت روشن شود و این ادعا به اثبات برسد.

ماندگار نوشته که اگر این گزارش جدی گرفته شود، می تواند بر اهداف اصلی نشست مشورتی صلح که اخیراً در کابل برگزارش شد، اثر بگذارد.

این نشست طرح آقای کرزی مبنی بر مصالحه با طالبان را تایید کرد و برای ایجاد حسن نیت میان دولت و گروه طالبان، آزادی زندانیان وابسته به این گروه و حذف نامهای رهبران آن از فهرست سیاه سازمان ملل را پیشنهاد کرد.

به باور نویسنده ماندگار، گزارش مدرسه اقتصاد لندن اقدامات دولت افغانستان و سازمان ملل در زمینه آشتی با طالبان، آزادی زندانیان وابسته به این گروه و بازنگری فهرست سیاه به هدف حذف نامهای رهبران طالبان از آن را زیر سوال می برد.

ماندگار افزوده که دسترسی به گروه طالبان و رسیدن به صلح، زمانگیر است و تا زمانی که پاکستان دست از حمایت از گروه طالبان برندارد، "هیچ طرح و برنامه ای در افغانستان نمی تواند منجر به صلح شود". نویسنده تاکید کرده که برای رهایی افغانستان از این وضعیت لازم است که فشارهای بیشتری بر دولت پاکستان وارد شود.

هشت صبح مدعی است که "پاکستان همچنان تروریسم را تغذیه می کند". نویسنده با اشاره به این نکته در گزارش مدرسه اقتصاد لندن که نوشته که مقامهای آی اس آی در جلسات شورای رهبری طالبان شرکت می کنند، نوشته که این به این معنی است که آی اس آی در "برنامه ریزی تروریستی، انتحاری و خرابکارانه طالبان نقش مستقیم دارد".

سرمقاله نویس هشت صبح افزوده که هر چند انتشار این گزارش بر سیاست های دولت بریتانیا در قبال پاکستان تاثیری نخواهد گذاشت، اما تاکید کرده که دولت جدید بریتانیا باید سیاست های خود را نسبت به پاکستان بازنگری کند.

هشت صبح در ادامه نوشته که یافته های این گزارش باید از سوی کشورهایی که در افغانستان حضور مستقیم دارند و همچنین دولت افغانستان باید جدی گرفته شود. به نظر نویسنده، جامعه جهانی و به ویژه آمریکا مسئولیت دارد تا پاکستان را از ادامه سیاست کنونی اش در قبال طالبان باز دارد و کمک های خود به این کشور را مشروط به قطع حمایت آی اس آی از طالبان کند.

آرمان ملی اما در مقاله ای در صفحه نخست خود نوشته که دولت حامد کرزی تلاش دارد با نزدیک شدن به قدرت های منطقه ای، خودش را از "سیطره غرب" نجات دهد.

نویسنده نفوذ سازمان های اطلاعاتی کشورهای همسایه در دولت افغانستان، کاهش محبوبیت آقای کرزی، انتقادهای شدید آمریکا از فساد اداری در افغانستان را از دلائل عمده به تعبیر نویسنده، گرایش دولت آقای کرزی به قدرت های منطقه ای مانند، پاکستان، روسیه و ایران دانسته است.

نویسنده هرچند این احتمال را هم مطرح کرده که ممکن است غرب افغانستان "در اختیار پاکستان قرار دهد و خود را از این چاله بیرون بکشد"، اما آن را بسیار ضعیف دانسته است.

آرمان ملی افزوده که افزایش قدرت های منطقه ای در افغانستان مشکلات را در این کشور بیشتر خواهد کرد و سالها وقت را در بر خواهد گرفت تا این مشکلات حل شود. نویسنده مقاله هشدار داده که "بازی بزرگ اما بی سر و صدایی" در راه است و نگرانی هایی را هم به همراه دارد.

مطالب مرتبط