بیست و پنج نفر از زندانیان بگرام آزاد می شوند

زندان بگرام
Image caption حدود هشتصد نفر از متهمان به همکاری با طالبان در بگرام زندانی هستند

نظامیان آمریکایی در افغانستان می گویند، قرار است بزودی بیست و پنج نفر از زندانیان بازداشتگاه بگرام را پس از بررسی دوباره پرونده هایشان، از زندان آزاد کنند.

این نخستین گروه از زندانیانی خواهد بود که پس از تشکیل هیات ویژه بررسی زندانیان طالبان از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از زندان آزاد می شوند.

آقای کرزی اخیرا با صدور فرمانی، یک هیات متشکل از مقامات ارشد حکومتی را مسئول بررسی دوباره پرونده های تمامی زندانیانی کرد که به اتهام همکاری با طالبان بازداشت شده اند.

این اقدام، بخشی از تلاشهای حامد کرزی برای "جلب اعتماد" طالبان و تشویق آنها به گفتگو با دولت افغانستان پنداشته می شود تا از خشونت دست بردارند.

نظامیان آمریکایی می گویند، رهایی بیست پنج نفر از زندانیان این بازداشتگاه، در هماهنگی با این هیات صورت می گیرد.

مسئولان افغان می گویند، زندانیانی از بازداشتگاه بگرام رها می شوند که در رفتارها و برخورد آنان تغییر آمده و نیز تعهد کنند که پس از رهایی از زندان، دوباره دست به خشونت نخواهند زد.

زندان بگرام که بزرگترین بازداشتگاه نظامیان آمریکایی در افغانستان است، حدود هشتصد نفر از کسانی را که به اتهام همکاری با گروه طالبان و القاعده بازداشت شده اند، در خود جا داده است.

در گذشته، انتقادهای زیادی نسبت به برخورد ارتش آمریکا با زندانیان در این بازداشتگاه وجود داشته است. در مواردی نهادهای حقوق بشری گزارش کرده اند که در این زندان، از شکنجه و بدرفتاری علیه زندانیان کار گرفته می شود، اما این گزارشها همواره از سوی ارتش آمریکا رد شده است.

با این حال، قرار است مسئولیت نگهداری از تمامی این زندانیان، به زودی به دولت افغانستان سپرده شود.

براساس توافقی که در این مورد بین افغانستان و آمریکا صورت گرفته، انتظار می رود دولت افغانستان در ماه جنوری سال آینده، مسئولیت این زندان را رسما برعهده بگیرد.

اما هنوز سوالهای زیادی در مورد توانایی افغانستان در نگهداری از این زندانیان وجود دارد.

آمریکا می گوید، نیروهای افغان را آموزشهای ویژه می دهند تا بتوانند به خوبی از زندانها و زندانیان محافظت کنند.

آزادی زندانیانی که مقام های افغان و شخص آقای کرزی معتقدند که "بی گناه اند" از مهم ترین ماده های قطعنامه ای بود که در جرگه مشورتی صلح تصویب شد. و رئیس جمهوری افغانستان به اعضای جرگه قول داد تا فورا در این زمینه اقدام کند.

آقای کرزی چند روز بعد از این قولش، هیات ویژه را مسئول بررسی پرونده های زندانیان کرد تا آنهایی که "بی گناه اند" شناسایی و آزاد شوند.

در تشکیل این هیات کسی از نیروهای امنیتی افغانستان حضور ندارد.

امرالله صالح رئیس امنیت ملی و حنیف اتمر وزیر داخله/ کشور افغانستان، سه روز بعد از پایان جرگه مشورتی صلح استعفا کردند، کوتاهی در تامین امنیت جرگه مشورتی از دلایل استعفای این دو مقام امنیتی اعلام شد، اما آقای صالح بعد تر در گفت و گو با یک تلویزیون خصوصی در کابل گفت، او مخالف آزادی زندانیان بدون بررسی دقیق پرونده آنها است و به همین دلیل استعفا کرده است.

مطالب مرتبط