سفر کرزی به ژاپن

پرچم ژاپن
Image caption ژاپن نزدیک به دو میلیارد دلار در نه سال گذشته به افغانستان کمک کرده و پنج میلیارد دلار دیگر در پنج سال آینده کمک خواهد کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به جاپان (ژاپن) رفته است.

بر اساس گزارشها انتظار می رود که آقای کرزی در این سفر و در دیدار با مقامات ژاپن درخواست کمکهای مالی بیشتری بکند.

ژاپن در حال حاضر یکی از مهم ترین تمویل کننده گان مالی افغانستان است.

گزارشها حاکی است که رهبران دو کشور همچنین در نظر دارند اجرای کمکهایی که ژاپن سال گذشته برای افغانستان اعلام کرد و شامل پنج میلیارد دلار در زمینه های مختلف است را بررسی کنند.

پیشتر ژاپن اعلام کرد که ۴۲۲ میلیون دلار از کمک پنج میلیارد دلاری خود به افغانستان را در اختیار نهادهای وابسته به سازمان ملل در این کشور قرار می دهد.

این کمک تازه نخستین بخش از کمک پنج میلیاردی است که روز جمعه، ۲۱ جوزا/خرداد، در اختیار چند نهاد وابسته به سازمان ملل در کابل قرار گرفت.

شیگیوگی هیروکی، سفیر جاپان در کابل در نشست خبری در حضور روسای این نهادهای سازمان ملل گفت که او امیدوار است "بسته جدید کمک در بازگرداندن ثبات، توسعه پایدار و بهبود زندگی در افغانستان" موثر واقع شود.

مبلغ ۱۸۰ میلیون دلار از بسته کمک تازه در بخش امنیتی، به ویژه تقویت نهادهای پلیس کمک خواهد شد و نزدیک به چهار میلیون دلار دیگر برای مبارزه با مخدر هزینه خواهد شد.

حدود صد میلیون دلار از این پول در طرح های مختلف مربوط به استقرار مجدد افراد خلع سلاح شده در کشور به مصرف خواهد رسید. بیش از نیمی از این صد میلیون دلار به صورت کمک غذایی کمک خواهد شد تا به عنوان "ابزاری" در استقرار مجدد این افراد به کار رود.

مبلغ ۳۶ میلیون دلار از این کمک تازه برای بهبود روند برگزاری انتخابات در افغانستان هزینه خواهد شد و بقیه این کمک به عنوان بسته کمک های انسانی در اختیار بخش های مختلف مربوط به سازمان ملل قرار خواهد گرفت.

سفیر جاپان در کابل گفت که کمک اقتصادی به افغانستان در صدر کارهای دیپلماتیک دولت جدید کشورش قرار دارد. آقای هیروکی گفت هر چند جاپان از آسیب های بحران اقتصادی اخیر در جهان بی نصیب نمانده، ولی پارلمان این کشور لایحه کمک به افغانستان را منظور کرده است.

جاپان یکی از کشورهایی است که بزرگترین مجموعه کمک های اقتصادی را به افغانستان ارائه کرده است. جاپان پیش از این، در ۹ سال گذشته نزدیک به دو میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است.

شیگیوگی هیروکی به پرسشی در باره این که چرا دولت جاپان کمک های خود را مستقیما در اختیار دولت افغانستان قرار نمی دهد، پاسخ روشنی نداد.

دولت افغانستان همواره اصرار کرده که کمک های بین المللی باید از طریق ادارات دولتی این کشور به مصرف برسد، ولی منابع بزرگ کمک کننده توجه زیادی به این درخواست دولت افغانستان نکرده اند.

به نظر می رسد که وجود فساد در ادارات دولتی افغانستان از دلائل عمده ای است که این منابع تمایل چندانی به کمک مستقیم به دولت افغانستان نداشته باشند.

مطالب مرتبط