نشریات کابل: پنجشنبه 27 جوزا

ادامه نا امنی ها در افغانستان و گزارش تازه وزارت داخله از آمار مناطقی که با تهدید امنیتی روبرو هستند، موضوع اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه راه نجات نوشته که با توجه به طولانی شدن جنگ در افغانستان، این سوال برای کشورهای کمک دهنده به افغانستان با جدیت بیشتری مطرح است که چه زمانی قادر به ترک افغانستان خواهند شد؟

این روزنامه نوشته که آمریکا، 9 سال پیش با شعار نابودی تروریسم و بهبود زندگی مردم افغانستان، وارد این کشور شد اما حالا، به نوشته روزنامه، نه تنها این اهداف برآورده نشده، بلکه شرایط در افغانستان، پیچیده تر از هر زمان دیگر شده است.

نویسنده باور دارد که علاوه بر فشار مالی جنگ افغانستان، فشار مردم کشورهای اروپایی و آمریکا نیز بر دولت هایشان هر روز بیشتر می شود تا زمانبندی را برای خروج از افغانستان تعیین کنند که این مسئله، به باور نویسنده، وضعیت نگران کننده ای را برای افغانستان به بار خواهد آورد.

روزنامه ماندگار، از روزنامه های منتقد حکومت، به سیاست های رئیس جمهور کرزی برای مذاکره با طالبان تاخته و آن را برنامه های غیرموثر برای تامین امنیت افغانستان دانسته است.

این روزنامه نوشته، افرادی که دست شان به خون مردم افغانستان رنگ است، به جای "حاکم شدن بر سرنوشت مردم" باید به دادگاه کشانده شوند.

ماندگار نوشته که آقای کرزی به بهانه مذاکره با طالبان، در پی سهم دادن به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و طالبان در نظام سیاسی است.

اما روزنامه نوشته که آوردن این افراد در قدرت و آزاد کردن زندانیان طالبان، آرزوی تامین عدالت در افغانستان را به خاک یکسان خواهد کرد.

روزنامه هشت صبح به گزارش وزارت داخله افغانستان توجه کرده که در آن، از مجموع 364 ولسوالی در سراسر افغانستان، تنها 9 ولسوالی امن دانسته شده است.

این روزنامه نوشته که اگر این آمار درست باشد، افزایش سه برابر نا امنی ها در افغانستان از انتخابات ریاست جمهوری تا حالا را نشان می دهد که در آن زمان، تعداد ولسوالی های مواجه با تهدید امنیتی، تنها 137 اعلام شده بود.

نویسنده اما نسبت به درست بودن آمار تازه اعلام شده تردید نشان داده و نوشته که احتمالا در پی این "آمار اغراق آمیز"، انگیزه های سیاسی وجود دارد.

هشت صبح نوشته که دولت افغانستان با "بالا نشان دادن آمار مناطق نا امن" تلاش کرده انگیزه مخالفان سیاسی خود برای مخالفت با طرح آشتی با طالبان از بین ببرد و مصالحه با این گروه را، نیاز مبرم جلوه دهد.

با این حال، نویسنده افزوده که انگیزه انتشار این گزارش هر چه باشد، به بلند بردن روحیه طالبان و آسیب زدن به روان مردم افغانستان کمک کرده است.

روزنامه چراغ اما به تاثیر این گزارش بر میزان شرکت مردم در انتخابات پارلمانی که قرار است تا سه ماه دیگر برگزار شود، اشاره کرده است.

این روزنامه نوشته که اگر وضعیت امنیتی در افغانستان تا این حد خراب است، پس مردم افغانستان چگونه به خود جرات داده و به پای صندوق های رای بروند؟

مطالب مرتبط