بازگشت نا خواسته، از اردوگاه به خانه

دولت آسترالیا تصمیم گرفته است که بزودی صدها تن از پناهجویان افغان را که درخواست های پناهنده گی شان رد شده اند، به افغانستان باز گرداند.

بعد از قه قدرت رسیدن دولت کارگری در استرالیا و تغییر قانون مهاجرتی این کشوردر اواخر سال ۲۰۰۷، سیلی از پناهجویان از خاورمیانه، سریلانکا و افغانستان به استرالیا سرازیر شدند.

ورود غیرقانونی پناهجویانی که اکثرا با قایق های ماهیگیری از اندونزی راهی آسترالیا می شوند، اخیرا موضوع داغی برای حزب مخالف دولت کارگری این کشور شده و دولت کارگری و آقای کوین راد نخست وزیر آسترالیا فشارهای زیادی را متحمل شده است.

گفته می شود که بیش از دو هزار پناهجو که بیشتر آنها افغان هستند، اکنون در مراکز نگهداری پناهجویان در جزیره کرسمس و خاک استرالیا نگهداری می شوند.

با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی آسترالیا، به نظر می رسد که مسئله پناهجویان بازهم یکی از موضوعات اصلی برای هردو حزب باشد.

نقش پناهجویان در رقابت های انتخاباتی

دولت کارگری تا حالا علی رغم فشارهایی که ازین بابت تحمل کرده، سعی داشته است تا جنبه عاطفی و انسانی پناهجویان را مد نظر قرار دهد ولی اکنون دولت مجبور است که با ارائه راه حلی جدید، خود را از شر این مخمصه برهاند.

دولت پیشین لیبرال با ارائه راه حل صدور ویزای موقت توانست که راه ورود پناهجویان غیرقانونی را سد کند؛ هرچند این سیاست انتقادهای زیادی از سازمان های حقوق بشر را بدنبال داشت. ازین رو، حزب مخالف دولت کارگری با ارائه مجدد این قانون، تلاش می کند تا افکار عمومی را بنفع خود و علیه سیاست های دولت کوین راد، جلب کند.

دولت کارگری با ادامه سیاست های دولت قبلی کاملا مخالف است و برای کسب آراء بیشتر ناگزیر شده است سیاست خود در قبال مهاجرت را باز نگری کند.

در تغییرات تازه قانون مهاجرت که از تاریخ نهم آوریل به اجرا گذاشته شد، تمام پناهجویان افغان به مدت شش ماه و پناهجویان سریلانکایی به مدت سه ماه حق درخواست پناهندگی را ندارند.

در پایان مدت اعلام شده، بازهم هیچ ضمانتی وجود ندارد که آنها بتوانند تقاضای پناهندگی کنند و پذیرفته شوند.

اگرچه این تصمیم استرالیا نیز از سوی سازمانهای حقوق بشری با انتقاد های شدیدی روبرو شد. اما این انتقاد ها چندان موثر نبوده ور در نهایت دولت استرالیا تصمیم تازه ای را گرفت تا کسانی را که در اردوگاه های پناهجویان بلا تکلیف هستند، به کشور شان باز گرداند.

خانه جدید اما نه در استرالیا

اکنون دولت استرالیا افشا کرده است که برای این کار افسران بلند رتبه وزارت اداره مهاجرت را به افغانستان فرستاده است تا آنها با جلب همکاری دولت افغانستان برای اسکان پناهجویان اخراجی کار کنند.

دولت می گوید که برای این کار مبلغ ۵.۸ میلیون دلار بودجه در نظر گرفته است و کسانی که درخواست پناهنده گی شان رد شده در باز گشت به افغانستان و اسکان آنها در کشور خود شان از این بودجه استفاده خواهد شد.

دولت استرالیا اعلام کرده است پروژه خانه سازی "الیس – غان" که از سال ۲۰۰۵ در منطقه" باریک آب" نزدیک کابل با بودجه ۸ میلیون دلار آغاز شده تا آخر امسال تکمیل می شو. بر اساس تصمیم استرالیا خانواده هایی که از این کشور به افغانستان بازگردانیده خواهند شد، اگر خانه نداشته باشند، در این شهرک به آنها خانه داده خواهند شد.

در دو ماه گذشته بعد از تصویب قانون تازه ۴۸۰ درخواست پناهندگی افغانها، از سوی دولت استرالیا رد شده است، چیزی که در چند سال گذشته سابقه نداشته است.

این تغییرات تازه می تواند سرنوشت هزاران پناهجوی افغان را که در اردوگاه های پناهجویی استرالیا بسر می برند متاثر کند. هرچند کریس ایونز وزیر امور مهاجرت استرالیا، از تائید یا رد این سیاست تازه ابا ورزیده است ولی ظاهرا به نظر می رسد که در سیاست های جدید مهاجرتی استرالیا، جای زیادی برای پناهجویان افغان و سریلانکایی وجود نخواهد داشت.

مطالب مرتبط