هشدار تازه سازمان ملل در مورد افزایش خشونت ها در افغانستان

سازمان ملل متحد می گوید خشونت ها در افغانستان طی چهار ماه اول سال جاری میلادی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

در یک گزارش فصلی که برای شورای امنیت این سازمان تهیه شده، آمده است که امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، بمب های کنار جاده ای در افغانستان، نود و چهار درصد افزایش یافته.

این گزارش اضافه می کند که به طور متوسط، هر هفته سه انفجار انتحاری رخ داده که نیمی از آنها در مناطق جنوبی افغانستان بوده است.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرده که بخشی از افزایش حملات شورشیان ناشی از عملیات نظامی تحت رهبری نیروهای ناتو در ولایت هلمند است.

گزارش سازمان ملل در حالی تهیه شده که عملیات گسترده نیروهای تحت رهبری ناتو در هلمند در جریان است و آمریکا افزایش نیروهایش در افغانستان را تدارک می بیند.

باراک اویاما، رییس جمهوری آمریکا، در ماه ژانویه دستور اعزام سی هزار نیروی دیگر را به افغانستان صادر کرد.

افزایش سوء قصدها

ناتو نیز در فبروری/ فوریه امسال عملیات "مشترک" را در ولایت هلمند آغاز کرد. از زمان سقوط طالبان در سال 2001، این بزرگترین عملیات نظامی ناتو در افغانستان بوده است.

گزارش سازمان ملل ضمن ارتباط دادن افزایش خشونت ها با عملیات نظامی در جنوب افغانستان، به این نکته اشاره می کند که وضعیت کلی امنیتی افغانستان، از زمان انتشار گزارش قبلی در ماه مارس بهتر نشده است.

Image caption باراک اوباما در ماه ژانویه، دستور افزایش نیرو به افغانستان را صادر کرد

این گزارش اضافه می کند که با این وجود، کمیسیون انتخاباتی افغانستان توانست با موفقیت، از بیش از 2500 کاندیدا از جمله 400 کاندیدای زن برای انتخابات ماه سپتامبر ثبت نام کند.

در این گزارش همچنین آمده که هم پلیس افغانستان و هم ارتش این کشور تا حدی از برنامه ای که برای تقویت آنها در نظر گرفته شده بود، جلو هستند.

اما در ادامه گزارش سازمان ملل آمده است که تعداد سوء قصدها 45 درصد افزایش یافته و طالبان و دیگر گروه های شورشی، به شکل فزاینده ای در کشتن مقام های افغانستان موفقیت داشته اند.

این گزارش می افزاید تعداد بمب های پیشرفته ای که در بمبگذاری های انتحاری مورد استفاده قرار می گیرد، نسبت به سال گذشته، دو برابر شده.

این گزارش اضافه می کند که روی آوردن به حملات پیچیده انتحاری، نشانگر توان رو به افزایش شبکه های تروریستی محلی است که با شبکه القاعده در ارتباطند.

جنگ سخت

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل طی این هفته این گزارش را به شورای امنیت این سازمان تحویل داد.

سرتیپ ژوزف بلاتز، سخنگوی نیروهای ناتو امروز، شنبه (29 خرداد) در کابل گفت: "نبردهای شدید ادامه خواهد یافت اما با ورود نیروهای بیشتر، وضعیت به نفع ما تغییر می کند."

به گزارش خبرگزارش اسوشیتدپرس، وی گفت: جنگ فعلا سخت تر خواهد شد اما بعد، اوضاع بهتر و راحت تر می شود."

سخنگوی ناتو گفت:"طی سه ماه اخیر، در مقایسه با همین مدت در سال 2009، تلفات غیرنظامیان 44 درصد کمتر شده که علت آن، سخت تر شدن دستورالعمل هایی است که در جنگ در نظر گرفته می شود."

مقام های ناتو و افغانستان عملیات مشترک را موفقیت آمیز خوانده اند اما خبرنگاران می گویند گزارش هایی از خشونت های ادامه دار، ارعابگری طالبان و ناکارآمدی پلیس افغانستان در دست است.

در عملیات مشترک که در منطقه مارجه ولایت هلمند در جریان است، 15 هزار نیرو شرکت دارند.

نیروهای ناتو قرار است در شهر قندهار که از پایگاه های طالبان است نیز دست به تهاجم بزنند.

مطالب مرتبط