نشریات کابل: یکشنبه ۳۰ جوزا

تلاش برای مذاکره با طالبان و وضعیت پناهجویان افغان از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح نوشته تلاشهای حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان را یک "معامله" با پاکستان توصیف کرده است.

هشت صبح نوشته که آقای کرزی آخرین چهره های ضد پاکستان و طالبان (حنیف اتمر، وزیر پیشین داخله و امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان)، از گروه کاری خود حذف کرد تا به باور نویسنده، کار برای مذاکره با "تروریست ها" کاملا هموار شده باشد.

این روزنامه می نویسد، دولت افغانستان و سازمان ملل متحد، برای شدت بخشیدن به روند مذاکره و فراهم کردن "قناعت" مخالفان سیاسی دولت، تلاش کرده اند اخیرا چهره ای به شدت نا امنی از افغانستان ترسیم کنند.

روزنامه راه نجات نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که همه شواهد نشان دهنده این مسئله است که افغانستان "در یک قدمی تفاهم با طالبان قرار دارد."

این روزنامه اما نسبت به "سپردن افغانستان به دست پاکستان" ابراز نگرانی کرده و نوشته که اخیرا به نظر می رسد جامعه جهانی تمایل دارد تا از پاکستان، به عنوان یکی از میانجی ها میان افغانستان و طالبان استفاده کند.

راه نجات هشدار داده که عملی شدن این مسئله، افغانستان را یک بار دیگر به هرج و مرج و نا امنی های گسترده داخلی سوق خواهد داد.

روزنامه ویسا اما ابراز امیدواری کرده که پاکستان بتواند نقشی را در زمینه تامین امنیت در هر دو کشور افغانستان و پاکستان بازی کند.

این روزنامه نوشته که ادامه بحران در افغانستان، بدون شک به زیان پاکستان است و از این رو، باید هر دو کشور در راستای تامین صلح کوشش کنند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود به وضعیت پناهجویان افغان در کشورهای خارجی پرداخته و نوشته که دولت افغانستان این افراد را از یاد برده است، در حالی که برخورد کشورهای میزبان با آنها نیز اسفبار است.

روزنامه چراغ نوشته که شرایط در افغانستان آماده پذیرایی از میلیون ها مهاجر این کشور نیست اما از سوی دیگر، روزنامه نوشته که افغانها در کشورهای همسایه مانند ایران و پاکستان، به شدت مورد بدرفتاری قرار می گیرند.

چراغ نوشته که ادامه نا امنی در افغانستان و بیکاری گسترده، موانع اصلی بازگشت پناهجویان افغان به کشورشان است.

مطالب مرتبط