افغانستان؛ تولید کننده و مصرف کننده عمده مواد مخدر

سربازان ناتو در مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption افغانستان نود درصد تریاک جهان را تامین می کند

سازمان ملل متحد از افزایش سریع شمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان خبر داده است.

اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی گفته است که شمار معتادان به تریاک و هروئین در افغانستان در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته و باعث شده است تا این کشور که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان بود به یکی از مصرف کنندگان عمده این مواد هم تبدیل شود.

این گزارش می گوید تقریبا سه درصد از جمعیت بزرگسال افغانستان به هروئین و تریاک معتاد هستند که به منزل دو برابر شدن شمار معتادان به این مواد تنها طی پنج سال گذشته است.

در نتیجه، افغانستان دارای بالاترین نرخ رشد اعتیاد به مواد مخدر در سطح جهان محسوب می شود.

گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل یادآور می شود که افغانستان محل تولید حدود نود درصد کل تریاک در جهان است.

انتونیو ماریا کوستا، رئیس اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید بسیاری از افغانها در مواجهه با دشواری های زندگی به استفاده از مواد مخدر روی می آورند و برخی از والدین حتی به کودکان خود تریاک می دهند.

یک میلیون معتاد

گزارش سازمان ملل متحد گفته است که تعداد مصرف کنندگان تریاک در افغانستان از سال 1995 تا حالا پنجاه و سه درصد و تعداد مصرف کنندگان هروئین 140 درصد رشد داشته است.

این گزارش همچنین خاطر نشان کرده است که با وجود افزایش تعداد معتادان به مواد مخدر، ارایه خدمات درمانی برای این افراد در سطحی نازل قرار دارد و کافی نیست.

اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در گزارش خود می افزاید که هم اکنون حدود یک میلیون نفر در افغانستان، یعنی حدود هشت درصد کل جمعیت این کشور، از مواد مخدر استفاده می کنند.

سازمان ملل متحد سال گذشته گفته بود که به دلیل وجود فساد، فقدان حاکمیت قانون، و عدم کنترل مرزها، تنها قادر شده دو درصد مواد مخدر تولیدی در این کشور توسط ماموران کشف و ضبط شده است.

یافته های سازمان ملل متحد نشان می دهد که بازار شصت و پنج میلیارد دلاری تریاک در جهان، سازمان های تروریستی را تمویل کرده و همزمان، مواد مخدر را در دسترس پانزده میلیون معتاد در جهان قرار می دهد و هر ساله صد هزار نفر را در سطح بین المللی به کام مرگ می فرستد.

مطالب مرتبط