نشریات کابل: سه شنبه اول سرطان

تمدید دوره کاری پارلمان افغانستان و گزارش سازمان ملل متحد در مورد تعداد معتادان به مواد مخدر در افغانستان، مسایل مورد بررسی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح با توجه به گزارش سازمان ملل متحد از افزایش معتادان به مواد مخدر در افغانستان، نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی جدی به آن شده است.

این روزنامه نوشته که افغانستان، به قربانی درجه یک مواد مخدری تبدیل شده که خود در زمین های خود کشت می کند

هشت صبح به ویژه نسبت به روآوردن جوانان افغان به مصرف مواد مخدر هشدار داده و نوشته که ادامه این روند، آینده افغانستان را بر باد می دهد.

نویسنده افزوده که بیشتر معتادان به مواد مخدر در افغانستان پس از آنکه در این دام گیر مانده اند، حالا به شدت خواهان مداوای خود هستند اما دولت افغانستان امکانات لازم برای درمان گسترده این افراد ندارد.

روزنامه چراغ به تصمیم مجلس نمایندگان افغانستان به تمدید دوره کاری خود تا اعلام نتایج انتخابات دوم پرداخته و این تصمیم را "یک جانبه" خوانده است.

قانون اساسی افغانستان حکم می کند که دوره کاری پارلمان، در اول سرطان سال پنجم (آخرین سال کاری پارلمان) به پایان می رسد اما این قانون همچنین تذکر داده است که انتخابات پارلمانی، باید سی الی شصت روز قبل از این تاریخ برگزار شود.

تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی، پارلمان افغانستان را واداشت تا مدت کاری خود را تا اعلام نتایج انتخابات بعدی تمدید کند.

روزنامه چراغ نوشته که تاخیر در برگزاری انتخابات و حالا تمدید دوره کاری مجلس نمایندگان، بیش از هر چیز دیگری "قانون اساسی" را قربانی خود کرده است.

این روزنامه ادامه این روند را به زیان قانونمداری در افغانستان دانسته است.

روزنامه افغانستان نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که تمدید مدت کاری پارلمان، دقیقا تکرار تصمیم حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است که سال گذشته در آستانه تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مدت کاری خود را تمدید کرد.

این روزنامه نوشته که پارلمان افغانستان در آن زمان، از منتقدان جدی این تصمیم رئیس جمهوری بود و آن را عملی مخالف قانون تعبیر کردند، اما به نوشته روزنامه، پارلمان افغانستان امسال عین عمل را تکرار کرد.

روزنامه افغانستان نوشته که سیاستمداران در افغانستان همواره از قانون در راستای منافع شخصی خود استفاده کرده و به روند قانونمداری توجهی نداشته اند.

مطالب مرتبط