سازمان ملل نام رهبران طالبان را از فهرست تحریم هایش حذف می کند

طالبان
Image caption دولت افغانستان امیدوار است توجه طالبان را به مذاکره جلب کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد موافقت کرده است که نام رهبران طالبان را که با شبکه القاعده ارتباط ندارند، از فهرست تحریم های خود حذف کند.

این توافق در جریان دیدار هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد با حامد کرزی، رئیس جمهوری در افغانستان در کابل صورت گرفته است.

در یک اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده که براساس این توافق، نامهای سران طالبان که "با القاعده و شبکه های تروریستی ارتباط ندارند به شکل تدریجی از فهرست تحریم های سازمان ملل حذف خواهد شد."

پیش از این، فرستاده سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته بود که حذف نامهای فرماندهان طالبان از فهرست تحریم های این سازمان در دست بررسی شورای امنیت این سازمان است.

این اقدامات در ادامه تلاشهای دولت افغانستان برای تشویق طالبان به مذاکره و ترک جنگ صورت می گیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا نمایندگان قومی و سیاستمداران افغان را در کابل گرد هم جمع کرد تا روی چگونگی مذاکره با طالبان به دولت مشورت دهند.

پس از برگزاری این نشست که به جرگه مشورتی صلح موسوم شد، دولت افغانستان رهایی زندانیان متهم به همکاری با طالبان را از بازداشتگاه های این کشور و حذف نامهای فرماندهان طالبان از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد را با جدیت دنبال کرده است.

هنوز مشخص نیست چه تعداد از سران و فرماندهان طالبان در فهرست تحریم های سازمان ملل شامل اند و آیا این شورا نام رهبر این گروه را نیز از این فهرست حذف خواهد کرد؟

ظرف هفته های اخیر، چندین نفر که به همکاری با گروه طالبان متهم بوده اند، از بازداشتگاه های دولتی افغانستان و همچنین از زندان آمریکایی بگرام آزاد شده اند.

تلاشهای از این دست اما با ادامه خشونتهای نظامی در افغانستان همراه بوده است.

حملات طالبان در بخش های مختلف این کشور کماکان ادامه دارد و عملیات بزرگ نظامی ناتو در قندهار، هنوز در دستور کار است.

طالبان تا حالا به درخواست های کابل برای مذاکره جواب رد داده و خروج همه نظامیان خارجی از افغانستان را به عنوان پیش شرط آماده شدن برای آشتی با دولت افغانستان اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط