پول آمریکا در افغانستان 'به جیب طالبان می رود'

حمله به کامیون تدارکاتی ناتو
Image caption گزارش می گوید، اگر پول پرداخته نشود، کامیون های تدارکاتی مورد حمله قرار می گیرند

کنگره آمریکا گفته است که بخشی از بودجه نظامی این کشور در افغانستان نصیب طالبان می شود.

کنگره ایالات متحده در گزارشی که شامگاه دوشنبه منتشر کرد اظهار داشته که ارتش این کشور هر هفته دهها میلیون دلار را برای تامین امنیت محموله های تدارکاتی خود به شرکت های امنیتی افغانستان می پردازد اما این پول، به شکل باج و رشوه به جیب طالبان و "جنگ سالاران" می رود.

براساس این گزارش، کامیون های حامل اقلام تدارکاتی نیروهای ناتو در افغانستان برای امنیت عبور از راه های پرخطر مجبور می شوند به شرکت های امنیتی پول بپردازند و در غیر اینصورت، در مسیر خود هدف حمله قرار می گیرند.

این گزارش در پی شش ماه تحقیقات منتشر می شود و مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا نیز در تهیه آن نقش داشته اند.

این گزارش خاطر نشان می کند که شرکت های امنیتی افغانستان هفته ای بیش از چهار میلیون دلار از راه صدور حق العبور برای کاروان های حامل مواد غذایی، سوخت و مهمات برای نیروهای ناتو عایدی دارند.

قرار است شواهد مطرح شده در این گزارش از سوی یکی از کمیته های کنگره آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد.

پرداخت 'رشوه'

تهیه کنندگان این گزارش می گویند کاروان های تدارکاتی ناتو برای عبور امن از بزرگراه های افغانستان عبور کنند مجبور می شوند به افراد طالبان و تقریبا به هر والی، فرمانده پلیس و فرمانده محلی ارتش که این کاروانها از نقاط تحت کنترل آنها می گذرند، رشوه بپردازند.

گفته می شود یکی از شرکت های امنیتی که به رشوه متهم شده، مربوط به خویشان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است.

این گزارش که شام روز دوشنبه (31 جوزا / خرداد) منتشر شد هشدار می دهد که این گونه توافق ها، با قوانین استفاده از شرکت های خصوصی امنیتی و نیز مقررات وزارت دفاع آمریکا مغایرت دارد.

گزارش کنگره در شرایطی منتشر می شود که آمار تلفات نظامیان آمریکایی در افغانستان رو به افزایش بوده است.

تهیه کنندگان گزارش کنگره آمریکا تاکید کرده اند که نه تنها پول مالیات دهندگان آمریکا نصیب گروه های شورشی می شود، بلکه این مسئله تلاشهای بین المللی برای تامین ثبات در افغانستان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

در سال های اخیر، دولت آمریکا و سایر متحدان بین المللی این کشور به دلیل آنچه که نا کارآمد بودن حضور نظامی آنها در افغانستان توصیف شده تحت فشارهای داخلی قرار داشته اند.

این انتقاد همواره مطرح بوده که با آنکه ظرف نزدیک به ده سال، مبالغ هنگفتی در افغانستان هزینه شده اما شرایط امنیتی این کشور بهبودی نیافته و در واقع رو به وخامت داشته است.

مطالب مرتبط