اوباما از اظهارات مک کریستال 'عصبانی' است

عکس آرشیوی از دیدار مک کریستال و اوباما
Image caption آقای مک کریستال در سال 2009 فرماندهی نیروها در افغانستان را به عهده گرفت

کاخ سفید می گوید که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از شرحی در یک مجله که در آن ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان، از دولت آمریکا انتقاد می کند عصبانی است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت که ژنرال مک کریستال مرتکب "اشتباه بزرگی" شده است.

مک کریستال در ارتباط با مقاله ای که در مجله "رولینگ استون" چاپ شد به واشنگتن احضار شده است. او به خاطر آن مطلب عذرخواهی کرده است.

مقام های دولت درباره این که آیا شغل او در خطر است یا نه سکوت کرده اند.

در آن مقاله به قلم مایکل هیستینگز، این تصویر از ژنرال مک کریستال ترسیم می شود که او در جنگ افغانستان با دشمنی جدی روبروست: "ترسوها در کاخ سفید."

بنابه این گزارش ژنرال مک کریستال به شدت از کارل آیکنبری سفیر آمریکا در افغانستان انتقاد می کند.

در این گزارش همچنین به نقل از دستیاران این ژنرال گفته شده است که او در اولین ملاقات خود با باراک اوباما پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری آمریکا "مایوس" شده بود.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری، جیمز جونز مشاور امنیت ملی و ریچارد هولبروک فرستاده ویژه در افغانستان و پاکستان از دیگر کسانی بودند که مورد انتقاد مک کریستال قرار گرفته اند.

آقای گیبز در پاسخ به این سوال که واکنش آقای اوباما به مقاله چه بود به خبرنگاران گفت: "او عصبانی بود - اگر می دیدید متوجه می شدید."

او افزود: "بدون شک، ژنرال مک کریستال... اشتباه بزرگی مرتکب شده است. اشتباهی که فرصت صحبت و پاسخگویی درباره آن را فردا هم برای مقام های پنتاگون و هم فرمانده کل قوا خواهد داشت."

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا هم در بیانیه ای شدید اللحن گفت که او مقاله "رولینگ استون" را "با نگرانی" خوانده است.

او نوشت: "به عقیده من ژنرال مک کریستال در این مورد اشتباهی جدی مرتکب شده و قضاوت ضعیفی داشته است."

او افزود: "ژنرال مک کریستال از من عذرخواهی کرده است و همینطور با کسان دیگری که در این مقاله از آنها نام برده شده تماس گرفته است تا از آنها هم عذر بخواهد. من ژنرال مک کریستال را به واشنگتن فراخوانده ام تا حضوری با او صحبت کنم."

مقاله رولینگ استون قرار است در شماره روز جمعه این مجله چاپ شود.

ژنرال مک کریستال در آن مقاله می گوید که احساس می کند سفیر آمریکا در کابل در جریان مباحثات سال 2009 در کاخ سفید در مورد درخواست افزایش نیرو به او "خیانت" کرده است.

ژنرال مک کریستال اشاره می کند که به نظر او آقای آیکنبری از یک یادداشت نشت کرده داخلی که عقلانی بودن درخواست افزایش نیرو را زیر سوال می برد، برای محافظت از خود در برابر انتقادهای آتی در صورت شکست ماموریت استفاده کرده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی همچنین در پاسخ به سوالی معاون رئیس جمهوری را به تمسخر می گیرد. او می گوید: "سوالتان درباره معاون رئیس جمهور آقای بایدن است؟ او کی هست؟".

یک دستیار آقای مک کریستال درباره اولین ملاقات این ژنرال با باراک اوباما که یک سال قبل انجام شد می گوید: "اوباما آشکارا چیزی درباره او نمی دانست، اینکه کیست... خیلی مشتاق به نظر نمی رسید. رئیس (مک کریستال) خیلی مایوس شد."

دانکن بوتبی دستیار ویژه ژنرال مک کریستال که دسترسی خبرنگار رولینگ استون به فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان را ترتیب داده بود در پی این ماجرا استعفا داده است.

آقای مک کریستال سعی کرده است که خسارات ناشی از ماجرا را پیش از قرار گرفتن مجله روی دکه روزنامه فروشی محدود کند.

او در بیانیه ای گفت: "من به خاطر این شرح از صمیم قلب پوزش می خواهم. این اشتباهی در اثر یک قضاوت سست بود و هرگز نباید اتفاق می افتاد."

او افزود: "در تمام دوران کاری ام، براساس اصل حیثیت شخصی و صداقت حرفه ای کار کرده ام. آنچه در این مقاله منعکس شده خیلی پایین تر از این معیار است."

او افزود: "من احترام و ارادت زیادی برای آقای اوباما و تیم امنیت ملی او و برای رهبران غیرنظامی و سربازانی که در این جنگ شرکت دارند قائلم و متعهد به اطمینان یافتن از نتیجه ای موفق هستم."

کوینتین سامرویل گزارشگر بی بی سی در شمال افغانستان می گوید که این اظهارات منعکس کننده اختلافات دیرینه میان ارتش آمریکا و مقامات دولت باراک اوباما است.

ژنرال مک کریستال در سال 2009 جای ژنرال دیوید مک کیرنان را گرفت.

ژنرال مک کریستال در حال حاضر ارشد ترین مقام نظامی آمریکا در افغانستان است. سال گذشته او خواستار حدود پنجاه هزار سرباز اضافی برای جنگ افغانستان شده بود که در نهایت با افزایش 30 هزار سرباز موافقت شد.

فرمانده ناتو تعهد کرده بود که بعد از افزایش نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان تلفات غیر نظامیان و همچنین شورشها در این کشور را مهار کند.

ژنرال مک کریستال فرماندهی نیروهای ائتلاف و ناتو را همزمان به عهده دارد.

مطالب مرتبط