کرزی از اوباما خواست مک کریستال را تعویض نکند

مک کرستال
Image caption رسانه ها گزارش کرده اند که مک کرستال استعفای خود را به اوباما پیش کرده است

در حالی که انتظار می رود باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز در مورد ادامه کار ژنرال استنلی مک کریستال، به عنوان فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان تصمیم بگیرد. حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از مک کریستال و برنامه های او حمایت کرده و حضور او برای افغانستان را مفید خوانده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در یک کنفرانس ویدیویی که با همتای آمریکایی اش داشته، به آقای اوباما گفته است که تعویض مک کریستال به روند صلح و ثبات در افغانستان کمک نخواهد کرد.

مک کرستال روابط نزدیکی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دارد. در کمتر سفر داخلی حامد کرزی دیده شده است که ژنرال مک کریستال در کنار او نباشد.

کاهش حملات هوایی، از موثر ترین برنامه هایی بود که در یک سال گذشته از سوی مک کریستال به اجرا گذاشته شد هدف از این اقدام کاهش تلفات غیر نظامیان بود، چیزی که پیش از آن به درد سر جدی برای دولت افغانستان بدل شده بود.

در این شکی نیست که برنامه های ژنرال مک کریستال انتقاد ها از مقام های دولتی و شخص حامد کرزی را در رابطه به تلفات غیر نظامیان، کاهش داده است.

عملیات باز پس گیری ولسوالی مارجه نیز در حالی که عملیات سنگین و از نظر زمان طولانی توصیف شد، تلفات غیر نظامی آن به کمترین حد ممکن بود.

این ژنرال آمریکایی از سال 2009 تا حالا رهبری نیروهای آمریکایی و ناتو را در افغانستان برعهده داشته و اعزام سی هزار سرباز بیشتر آمریکایی به افغانستان، براساس درخواست او صورت گرفت.

قرار است آقای اوباما، در ادامه امروز با ژنرال مک کریستال دیدار کرده و با او در مورد اظهارات اخیرش در انتقاد از دپلماتهای ارشد آمریکایی صحبت کند.

مقام های کاخ سفید می گویند، آقای اوباما می خواهد به تنهایی با مک کرستال دیدار کند. همچنین قرار است این ژنرال آمریکایی، دیدار جداگانه ای با رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا داشته باشد.

ژنرال مک کرستال، قرار است با شماری از دپلماتهای ارشد آمریکایی در کاخ سفید روبرو شود که از عملکرد آنها انتقاد کرده است.

انتقادهای تند

این جنجالها پس از آن به میان آمد که ژنرال مک کرستال، در گفتگویی با مجله "رولنگ استون" از مقام های ارشد کاخ سفید انتقاد کرد.

ژنرال مک کرستال که بعدا از این اظهارات خود عذرخواهی کرده، از سوی کاخ سفید به واشنگتن احضار شده است.

برخی رسانه های آمریکایی گزارش کردند که ژنرال مک کرستال، استعفانامه خود را به رئیس جمهوری تحویل داده و آقای اوباما در مورد آن تصمیم خواهد گرفت، اما این گزارشها رسما تائید نشده است.

دیدار مک کرستال با باراک اوباما، همزمان با یک جلسه کاخ سفید در مورد وضعیت افغانستان و پاکستان انجام می شود.

قرار است شماری از دپلماتهای ارشد آمریکایی برای شرکت در این جلسه، در کاخ سفید حضور داشته باشند.

Image caption آقای اوباما گفته است می خواهد به تنهایی با مک کرستال دیدار کند

این افراد شامل فهرست زیر می شود:

  • جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا که مک کریستال در جواب به سوالی در مورد او به تمسخر گفته است: "سوالتان درباره معاون رئیس جمهور آقای بایدن است؟ او کیست؟"
  • کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در افغانستان؛ کسی که مک کریستال گفته احساس می کند سفیر آمریکا در کابل در جریان مباحثات سال 2009 در کاخ سفید در مورد درخواست افزایش نیرو به او "خیانت" کرده است.
  • جیمز جونز، مشاور امنیت ملی اوباما؛ که یکی از نزدیکان مک کرستال، از او به عنوان "آدمک گیر مانده در 1985" یاد کرده است.
  • ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان که مک کرستال در مورد دریافت یک ایمیل از او گفته است: "اوه خدا، باز هم یک ایمیل دیگر از هالبروک... حتی نمی خواهم بازش کنم."

علاوه بر اینها، مک کریستال با شخص رئیس جمهوری آمریکا روبرو می شود که از او نیز در مورد جنگ افغانستان انتقاد کرده است.

اما مک کریستال قبلا در مورد این اظهارات خود عذرخواهی کرده است.

او در بیانه ای گفت: "من به خاطر این شرح از صمیم قلب پوزش می خواهم. این اشتباه در اثر یک قضاوت سست بود و هرگز نباید اتفاق می افتاد."

او افزود: "در تمام دوران کاری ام، براساس اصل حیثیت شخصی و صداقت حرفه ای کار کرده ام. آنچه در این مقاله منعکس شده خیلی پایین تر از این معیار است."

مک کرستال می گوید: "من احترام و ارادت زیادی برای آقای اوباما و تیم امنیت ملی او و برای رهبران غیرنظامی و سربازانی که در این جنگ شرکت دارند قائلم و متعهد به اطمینان یافتن از نتیجه ای موفق هستم."

ژنرال مک کریستال در سال 2009 جای ژنرال دیوید مک کیرنان را گرفت. او فرماندهی نیروهای ائتلاف و ناتو را همزمان به عهده دارد.

مطالب مرتبط