به روز شده:  16:18 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژوئن 2010 - 02 تیر 1389

امنیت در افغانستان

اوباما از مک کریستال بازخواست کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف و ناتو که برای توضیح سخنان اخیرش از کابل به واشنگتن فرا خوانده شده بود، با بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار کرده اما در مورد نتایج و جزئیات این دیدار هنوز چیزی منتشر نشده است.

این ملاقات کمتر از سی دقیقه طول کشید. واشنگتن گفته است در باره ژنرال مک کریستال همه گزینه ها روی میز است.

قرار بود که آقای مک کریستال، بعد از ملاقات با آقای اوباما، در جلسه تیم جنگ که امروز در کاخ سفید برگزار می شود، شرکت داشته باشد. اما کاخ سفید اعلام کرد که ژنرال مک کریستال کاخ سفید را ترک کرده است و هنوز معلوم نیست که او به جلسه تیم جنگ در کاخ سفید باز گشته است یانه؟

برخی از رسانه های آمریکایی هم نوشته اند که ژنرال مک کریستال استعفایش را به آقای اوباما داده است.

ژنرال مک کریستال یک روز پس از آن که از اظهاراتش در مصاحبه با مجله رولینگ استون عذر خواهی کرد، از سوی رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا به واشنگتن فرا خوانده شد.

اظهارات فرمانده ائتلاف و ناتو در افغانستان توهین آمیز خوانده شده و خود او نیز اذغان کرده است که چنین اشتباهی نباید رخ می داد.

درحالی که مقام های واشنگتن از ژنرال مک کریستال دل خورند، اما مقام های افغان او را به عنوان یک شریک قابل اعتماد می دانند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در یک کنفرانس ویدیویی که با همتای آمریکایی اش داشته، به آقای اوباما گفته است که تعویض مک کریستال به روند صلح و ثبات در افغانستان کمک نخواهد کرد.

مک کریستال روابط نزدیکی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دارد. در کمتر سفر داخلی حامد کرزی دیده شده است که ژنرال مک کریستال در کنار او نباشد.

کاهش حملات هوایی، از موثر ترین برنامه هایی بود که در یک سال گذشته از سوی مک کریستال به اجرا گذاشته شد هدف از این اقدام کاهش تلفات غیر نظامیان بود، چیزی که پیش از آن به درد سر جدی برای دولت افغانستان بدل شده بود.

مک کریستال یک روز پس از عذر خواهی در مورد مصاحبه اش از سوی رابرت گیتس احضار شد.

به عقیده بساری از ناظران در این شکی نیست که برنامه های ژنرال مک کریستال انتقاد ها از مقام های دولتی و شخص حامد کرزی را در رابطه به تلفات غیر نظامیان، کاهش داده است.

عملیات باز پس گیری ولسوالی مارجه نیز در حالی که عملیاتی سنگین و از نظر زمان طولانی توصیف شد، تلفات غیر نظامی آن به کمترین حد ممکن بود.

این ژنرال آمریکایی از سال 2009 تا حالا رهبری نیروهای آمریکایی و ناتو را در افغانستان برعهده داشته و اعزام سی هزار سرباز بیشتر آمریکایی به افغانستان، براساس درخواست او صورت گرفت.

ژنرال مک کریستال، قرار است با شماری از دیپلماتهای ارشد آمریکایی در کاخ سفید روبرو شود که از عملکرد آنها انتقاد کرده است.

خبر نگار بی بی سی در واشنگتن می گوید، شماری از دیپلمات های مخالف بارک اوباما معتقدند که ژنرال مک کریستال حرف بدی نزده است و مشکلاتی که آقای کریستال از آن سخن گفته واقعیت دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.