چهار سرباز بریتانیایی در جنوب افغانستان کشته شدند

سربازان بریتانیایی در افغانستان
Image caption ناتو هفته های خونینی را در افغانستان پشت سر می گذارد

وزارت دفاع بریتانیا می گوید خبر کشته شدن چهار نظامی این کشور در تصادف موتر (خودرو) در جنوب افغانستان را منتشر کرده است.

این حادثه شامگاه روز چهارشنبه (2 سرطان/تیر) در نزدیکی ولسوالی گرشک، ولایت هلمند، روی داد و براساس گزارش ها، موتر حامل این نظامیان پس از انحراف از مسیرخود، به داخل رودخانه ای سقوط کرد.

وزارت دفاع بریتانیا احتمال حمله شورشیان مسلح طالبان به این موتر را رد کرده است.

با کشته شدن این چهار نظامی، شمار تلفات نیروهای بریتانیایی در افغانستان به سیصد و هفت نفر افزایش می یابد.

این حادثه در هفته ای پر تلفات برای نیروهای خارجی اعزامی به افغانستان گزارش می شود

طی یک ماه گذشته، هجده سرباز خارجی در افغانستان جان خود را از دست داده اند که 9 نفر از آنان در خلال هفته اخیر کشته شده اند.

افزایش تلفات نیروهای ناتو در افغانستان در حالی گزارش می شود که ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده عمومی نیروهای ناتو و ائتلاف در این کشور با تصمیم دولت آمریکا برکنار و ژنرال دیوید پترویوس به جای او معرفی شده است.

برخی آگاهان نسبت به تاثیر منفی برکناری مک کریستال بر ماموریت ناتو هشدار داده اند در حالیکه انتخابات پارلمانی افغانستان در راه است و قرار است عملیات نظامی در قندهار به زودی آغاز شود.

اما یک مقام ارشد ناتو در افغانستان گفته است که عملیات نظامی قندهار براساس برنامه از پیش تعیین شده به اجرا در خواهد آمد و کنار رفتن مک کریستال، تاثیری بر عملیات ناتو در افغانستان نخواهد داشت.

این نظر نیز در افغانستان مطرح شده که روش ژنرال مک کریستال در کاهش تلفات غیرنظامی در جریان عملیات ناتو موثر بوده و ممکن است برکناری او بر این روند تاثیری منفی بگذارد.

در مقابل، کارشناسان گفته اند که جارچوب عملیات نظامی ناتو در افغانستان براساس ارزیابی های فنی و تصمیم گیری های سیاسی و نظامی در سطوح بالات برنامه ریزی می شود و تغییر افراد نمی تواند تاثیر گسترده ای بر آن داشته باشد.

مطالب مرتبط