آیا ژنرال پترویوس جنگ افغانستان را یکسره خواهد کرد؟

دیوید پترویوس
Image caption باراک اوباما تاکید کرده که تغییر فرماندهی نظامی، استراتژی جنگ افغانستان را تغییر نمی دهد

ژنرال دیوید پترویوس که به تازگی به جای ژنرال استنلی مک کریستال، به عنوان فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان معرفی شده، از ارشدترین نظامیان آمریکایی است که فرماندهی کل نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق افریقا و آسیای مرکزی به شمول افغانستان و عراق را بر عهده دارد.

به این ترتیب، هم در افغانستان و هم در عراق، ژنرال مک کریستال در سلسله مراتب فرماندهی بعد از دیوید پترویوس قرار داشت، که آمریکایی ها از او با عنوان "بخت پیروزی" کشورشان در جنگ عراق نام برده اند، و به ژنرال پتریوس گزارش می داد.

دیوید پترویوس طراح اصلی استراتژی "افزایش نیرو، فشار بر شورشیان، گفتگو با رهبران قومی و توسعه همزمان" در عراق بود که سرانجام خشونت ها را در این کشور کاهش داد و ژنرال مک کریستال در نظر داشت استراتژی مشابهی را برای خاتمه دادن به شورش های افغانستان به اجرا گذارد.

شاید جالب ترین نمونه کار دیوید پترویوس برقراری امنیت در موصل بود که از مراکز عمده فعالیت شورشیان و از مناطق نا امن عراق محسوب می شود.

این کارشناس جنگ ضدشورش، عملیاتی هدفمند را علیه پیکارجویان در موصل سازمان داد.

ژنرال پتریوس سپس به تقویت نیروهای امنیتی مبادرت کرد، به فکر رشد اقتصاد محلی افتاد و ظرف چند هفته از استقرار نیروهایش، انتخابات شورای شهر را در موصل که دو میلیون جمعیت دارد، برگزار کرد.

تعداد طرح های بازسازی افتصادی که به ابتکار ژنرال پترویوس در موصل اجرا شد به بیش از چهار هزار و پانصد می رسد.

ژنرال کارکشته

در میان مقامات ارشد سیاسی و نظامی ایالات متحده، شهرت و اعتبار ژنرال پترویوس در مقایسه با ژنرال مک کریستال به مراتب بیشتر است.

باراک اوباما با انتخاب این ژنرال کارکشته به جای استنلی مک کریستال، به نگرانی محافل سیاسی آمریکا در مورد فرماندهی جنگ افغانستان پایان داد.

انتصاب پتریوس برای اداره امور نظامی در افغانستان نشان می دهد که دولت آقای اوباما اهمیت فوق العاده ای برای مسایل افغانستان قائل است.

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه که رقیب آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا بود، می گوید: "هیچ کسی برای یکسره کردن جنگ افغانستان مناسبتر از ژنرال پتریوس نیست."

Image caption اوباما به درخواست کرزی به عدم برکناری مک کریستال، توجه نکرد

جنگی که بیش از جنگ ویتنام برای آمریکا طول کشیده و دست کم یک هزار سربازش را به کام مرگ فرستاده است.

فرمانده جدید

اما شاید تنها کسی که در برکناری ژنرال مک کریستال از فرماندهی نیروهای ناتو و ائتلاف، نظرش مورد توجه باراک اوباما قرار نگرفت، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان بوده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان از کارنامه ژنرال استنلی مک کریستال ستایش کرده و گفته است که برکناری این ژنرال می تواند اثر بدی بر روند صلح و ثبات در افغانستان بگذارد.

آقای مک کریستال نزدیکترین فرمانده آمریکایی به رئیس جمهور کرزی بوده و حتی در اوج اختلافات بین رئیس جمهوری افغانستان و مقامهای کاخ سفید، او توانست این رابطه گرم را حفظ کند.

آقای مک کریستال دست کم ده بار حامد کرزی را در سفر به ولایت های افغانستان همراهی کرده و با سران قومی دیدار کرده است.

اما حالا جای چنین فرمانده ای را ژنرال مقتدر دیوید پترویوس می گیرد.

مقامات وزارت دفاع افغانستان که با آقای پترویوس کار کرده اند او را برخلاف مک کریستال، "آدم متکبری" توصیف کرده اند.

حالا دیگر تمام تلاش آمریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان در گرو عملکرد ژنرال پترویوس خواهد بود در حالیکه به گفته بسیاری از صاحب نظران، این جنگی است که راه حل آن تنها در صحنه عملیات نظامی به دست نمی آید.

مطالب مرتبط