افغانستان در جستجوی سرمایه گذار

عنایت الله شهرانی
Image caption وزیر معادن افغانستان امیدوار است که امنیت بامیان به تشویق سرمایه گذاران برای استخراج معدن حاجی گگ کمک کند

وحید الله شهرانی وزیر معادن افغانستان به لندن آمده است تا بانک ها و شرکت های بزرگ را به سرمایه گذاری در این کشور تشویق کند.

آنگونه که مسئول رسانه های وزارت معادن افغانستان در لندن می گوید، نمایندگان 200 شرکت بزرگ بین المللی اعلام آمادگی کرده اند تا در کنفرانس بیست و پنجم جون/ژوئن در لندن شرکت کنند.

وزیر معادن افغانستان در گفت و گو با بی بی سی گفت، کشورش معادن غنی دارد و شرایط برای سرمایه گذاری در بسیاری از مناطق افغانستان آماده است.

به گفته آقای شهرانی نبود قوانین در زمینه سرمایه گذاری کلان به ویژه در زمینه استخراج معادن و نفت و گاز وجود نداشت و این مانع بزرگی در این زمینه بود، اما با تصویب قانون ویژه در این زمینه در سال 2008 میلادی حالا این مانع برداشته شده است.

وزیر معادن افغانستان همچنین گفت مشکل دیگری که تاکنون وجود داشت، مشخص نبودن معادن افغانستان و مقدار آن بود که بعد از تحقیقات اخیر که توسط محققان آمریکایی و دولت افغانستان انجام شد، مشخص شد که ارزش معادن افغانستان حدود سه هزار ملیارد دلار است.

اگرچه محققان آمریکایی ارزش این معادن را حدود هزار ملیارد دلار اعلام کرده اند. اما وزیر معادن افغانستان می گوید که اظهارات محققان آمریکایی در مورد ارزش معادن افغانستان بسیار محتاطانه بوده است.

دو میلیارد تن آهن تنها در حاجی گگ

وزیر معادن افغانستان در جلسه ای که در 25 جون/ژوئن با نمایندگان بانک و شرکت های بزرگ خواهد داشت، پرونده مشخصی را نیز در دست دارد. او می گوید بررسی های اولیه در مورد ذخایر آهن معدن حاجی گگ انجام شده و مشخص شده است که این معدن دو میلیارد تن آهن دارد.

به گفته وحید الله شهرانی، حاجی گگ از بزرگترین معادن دست نخورده آهن در جهان است و سرمایه گذاری روی استخراج این معدن برای سرمایه گذاران سود آور است زیرا به گفته او 64 در صد معدن حاجی گگ آهن است.

وزیرمعادن افغانستان گفت در صحبت های مقدماتی که با نمایندگان برخی از شرکت ها از جمله توتال داشته است، شماری از شرکتهای به سرمایه گذاری در زمینه استخراج نفت و گاز شمال افغانستان نیز علاقه مند هستند.

مس عینک، تجربه موفق

تاکنون تنها چین خطر سرمایه گذاری در افغانستان را پذیرفته است، چین در سال 2007 میلادی نخستین کشوری بود که قرار داد سه میلیارد دلاری استخراج معدن مس عینک را با دولت افغانستان بست.

معدن مس عینک در ولایت لوگر در جنوب افغانستان است، جایی که چندان امن نیست و هر از گاهی شاهد زد خورد بین شورشیان و نیروهای دولتی و خارجی نیز بوده است، اما تاکنون گزارش نشده است که نا آرامی ها تاثیری برکار چینی ها در این منطقه گذاشته باشد.

گزارشها حاکی است که چینی ها با امتیازاتی که به اهالی لوگر و ساکنان اطراف معدن داده، آنها را وادار کرده است تا به شورشیان اجازه ندهند که روند کار استخراج معدن را مختل کنند. قول احداث مدرسه، درمانگاه، اولویت استخدام کارگران محلی تامین آب آشامیدنی پاک برای ساکنان محل از امتیازاتی است که سبب شده است ساکنان اطراف معدن با چینی ها همکاری کرده و به شورشیان اجازه ورود به آن منطقه را ندهند.

حاجی گگ امن تر از عینک

معدن حاجی گگ در ولایت بامیان در مرکز افغانستان است، جایی که در سالهای گذشته یکی از امن ترین مناطق افغانستان بوده است. وزیر معدن افغانستان امیدوار است که امنیت بامیان به جلب سرمایه گذاران برای استخراج معدن حاجی گگ کمک کند.

اما به همه اینها اوضاع امنیتی کل افغانستان هنوز سوال جدی است، سوالی که نه وزیر معدن افغانستان و نه فرماندهان غربی درگیر در افغانستان پاسخ روشنی برای آن ندارند و همین امر شاید کار سرمایه گذاری در افغانستان را دشوار تر کند.

فساد اداری آنهم در حدی که مقام های دولتی و متحدان غربی اش نیز به آن اعتراف می کنند و آن را مشکل بزرگ افغانستان می دانند، از دیگر چالشهایی است که سرمایه گذاران را برای ورود به بازار افغانستان به تامل وا می دارد.

اما وزیر معادن افغانستان می گوید، جزئیات تمامی قرار داد های بزرگ را در اختیار مجلس نمایندگان و رسانه ها قرار خواهد گرفت و همچنین دولت افغانستان از نهاد های بین المللی خواسته است تا بر قرار داد ها نظارت داشته باشد.

به نظر می رسد دولت افغانستان با تمام توان سعی می کند چرخه اقتصاد ورشکسته این کشور را اندک اندک راه بیاندازد اما آیا تنها تلاش دولت افغانستان کافی خواهد بود؟

پاسخ این سوال را شرکت هایی خواهند داد که وزیر معادن افغانستان به آنها چشم دوخته است.

مطالب مرتبط